Dubravka Ugrešić - rezydentka rzeki słów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 22:00
17 marca w Amsterdamie zmarła Dubravka Ugrešić - jedna z najznakomitszych pisarek byłej Jugosławii, jak sama często definiowała swoją narodowość. W 1993 roku opuściła Chorwację i Zagrzeb, w którym wykładała przez 20 lat literaturę rosyjską, i od tego czasu pozostała na emigracji.
Dubravka Ugreić
Dubravka UgrešićFoto: Adam Hawałej/PAP

W swojej twórczości i działalności publicznej sprzeciwiała się współczesnemu nacjonalizmowi i szowinizmowi, a także badała kształtowanie się tożsamości emigrantów i uchodźców. Bacznie i krytycznie przyglądała się również pozycji społecznej kobiet.

Analizowała zmiany zachodzące w dziedzinie literatury i na rynku książki. Po polsku jej książki, takie jak "Ministerstwo bólu", "Kultura kłamstwa", "Stefcia Ćwiek w szponach życia", "Amerykański fikcjonarz" czy "Muzeum bezwarunkowej kapitulacji", ukazały się w przekładzie Doroty Jovanki Ćirlić.

Gośćmi audycji byli: Dorota Jovanka Ćirlić, Danuta Ćirlić-Straszyńska i Piotr Kofta.

Wspólnie wspominaliśmy Dubravkę Ugrešić, oddając niekiedy głos również jej samej.


Posłuchaj
29:00 2023_04_14 21_30_57_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Wspomnienie o Dubravce Ugrešić (Strefa literatury/Dwójka) 

- Jestem fanem Ugrešić, bo jej książki są inne, nie są typowymi esejami. Podoba mi się w nich to, że uchwycona jest tam specyfika czasów. Momentami można czuć się zagubionym, ale główne linie są miejscami, w których autorka skręca z określonych powodów. Ma też masę swoich przemyśleń. Bardzo lubię takie pisanie i chętnie wędruję poprzez ten miszmasz z autorką. Moją wrażliwość uderzyło też spojrzenie na świat mediów społecznościowych czy na zmiany w literaturze. Zredukowanie tego, co jest sztuką, do serii naklejek na regałach, to jedna z bardziej bolesnych rzeczy, które dotknęły kulturę - mówił niegdyś w Polskim Radiu Piotr Gociek.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 14.04.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Stanisław Lem. Lukrowana ironia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:31
- Lem miał niebywały słuch językowy, jego mistrzem był Bolesław Leśmian. Lubił eksperymenty językowe, szczególnie w groteskowych utworach - mówił w audycji "Wszystkie gatunki Lema" prof. Jakub Gomułka z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czytanie jest dobre na wszystko - rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 22:00
Profesor Ryszard Koziołek co kilka lat odchodzi od dyskursu ściśle literaturoznawczego i dzieli się z szerszym gronem czytelników esejami o tym, jak czytać klasyczną i współczesną literaturę oraz jak wykorzystać lektury do refleksji nad naszymi współczesnymi problemami. Tytuł jego najnowszej książki brzmi jak recepta - "Czytać, dużo czytać".
rozwiń zwiń