Wacław Holewiński to prawnik, wydawca, redaktor, autor książek historycznych, były działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny w PRL. Jest współtwórcą, wraz z Jarosławem Markiewiczem, "Przedświtu" – jednego z głównych wydawnictw drugiego obiegu. Był szefem działu prozy w "Wyspie – Kwartalniku Literackim", recenzentem książkowym w portalu Pisarze.pl, obecnie jest dziennikarzem radiowej Dwójki prowadzącym audycje o tematyce literackiej. Pod koniec czerwca br. został odznaczony brązowym medalem Gloria Artis.
Na swoim koncie ma m.in. dramaty, opowiadania oraz powieści – w tym wyróżnioną nagrodą im. Józefa Mackiewicza książkę "Opowiem ci o wolności". Swoją pierwszą powieść, zatytułowaną "Lament nad Babilonem", wydał w 2003 roku.
Tadeusz Danilewicz – postać zakazana
– To książka o Tadeuszu Danilewiczu – postaci, która w PRL była kompletnie zakazana. W czasie wojny był szefem Sztabu Komendy Głównej Narodowych Sił Zbrojnych, później pierwszym komendantem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. To człowiek, który miał się znaleźć w Moskwie wraz z resztą przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w słynnym procesie szesnastu. Na szczęście nie uwierzył w zapewnienia Rosjan, nie zatrzymano go, udało mu się wyjechać z Polski. Gdyby tego nie zrobił, zostałby powieszony. Rodzinnie to brat mojego dziadka – opowiada Wacław Holewiński i dodaje, że już jako 14-latek wiedział, że napisze książkę poświęconą swojemu stryjecznemu dziadkowi.
Czterej bracia
Nie miała to być jedyna pozycja poświęcona losom rodziny. – W zamyśle miałem napisanie o moim dziadku i jego trzech braciach. To niesamowita historia: jeden, jak już wspomniałem, został główną postacią Polskiego Państwa Podziemnego. Drugi podpisał Reichslistę, bo jego żona była rodowitą Niemką. Trzeci był masonem i muzykiem Filharmonii Lwowskiej, uwolnionym przez masonerię działającą u Sowietów – wspomina rozmówca Tomasza Zaperta.
– Ostatecznie napisałem o dziadku, który brał udział w walkach we Lwowie w 1918 roku. Później był osadnikiem wojskowym na Kresach. Został aresztowany, przeszedł przez łagry, Workutę, Armię Andersa, a jego późniejsze życie w PRL też nie należało do łatwych. Byłem z nim bardzo związany. Zmarł, gdy miałem 24 lata – opowiada gość "Trójki literackiej".
49:18 2022_07_10 14_07_23_PR3_Trojka_Literacka.mp3 Wacław Holewiński o swojej literackiej twórczości (Trójka literacka)
W audycji rozmawiamy m.in. także o dziennikach Krzysztofa Mętraka, powieści poświęconej Ignacemu Karolowi Korwin-Milewskiemu, a także tryptyku "Pogrom", który wkrótce ma zostać zekranizowany.
***
Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Tomasz Zapert
Gość: Wacław Holewiński (autor książek historycznych, wydawca, redaktor, były działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny, dziennikarz radiowej Dwójki)
Data emisji: 10.07.2022
Godzina emisji: 14.07
mk