Literaci w Warszawie 1939-1945

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 21:30
1 września przypadła 85. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. W jej stolicy, Warszawie, przed wojną, ale i w czasie wojny ogniskowało się polskie życie literackie. O pisarzach w Warszawie w czasie okupacji rozmawialiśmy z panią Lidią Sadkowską-Mokkas, autorką książki "Słowa w ogniu. Literaci w Warszawie 1939-1945".
Willy Helpach (czwarty z lewej) w towarzystwie Wilama Horzycy (pierwszy z lewej), Kazimierza Wierzyńskiego (drugi z lewej), Zofii Nałkowskiej (trzecia z lewej), Ferdynanda Goetla (piąty z lewej), Jarosława Iwaszkiewicza (pierwszy z prawej). Rok 1928
Willy Helpach (czwarty z lewej) w towarzystwie Wilama Horzycy (pierwszy z lewej), Kazimierza Wierzyńskiego (drugi z lewej), Zofii Nałkowskiej (trzecia z lewej), Ferdynanda Goetla (piąty z lewej), Jarosława Iwaszkiewicza (pierwszy z prawej). Rok 1928Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W publikacji opisano losy najważniejszych przedwojennych twórców: Goetla, Sieroszewskiego, Rembeka, Iwaszkiewicza, Dąbrowskiej, Nałkowskiej, a także młodszych, jak Miłosz czy Andrzejewski, oraz całkiem młodych ze środowiska "Sztuki i Narodu".

W audycji rozmawialiśmy o tym, jak urządzili sobie życie w czasie okupacji, o funduszach na kulturę, o stołówce dla artystów, o podziemnych edycjach książek.

To, co pewnie każdego czytelnika przyprawi o zadumę, to obraz normalnego życia w czasie okupacji. A przynajmniej jego namiastki. Kawiarnie, lody, wódka, czynne księgarnie, koncerty, wieczory autorskie, wyjazdy na wakacje, miłości… Zobaczyliśmy getto widziane zza murów i słynną karuzelę…

Z Lidią Sadkowską-Mokkas rozmawialiśmy o środowisku "Sztuki i Narodu", o jego relacjach z Miłoszem, Andrzejewskim, Iwaszkiewiczem, ze skamandrytami, także o "oazie" Iwaszkiewicza w Stawisku. Również o koszmarze polskiej literatury, jakim było powstanie warszawskie.


Posłuchaj
28:36 Strefa literatury 2024_08_30-21-30-24.mp3 Literaci w Warszawie 1939-1945 (Strefa literatury/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Lidia Sadkowska-Mokkas (autorka książki "Słowa w ogniu. Literaci w Warszawie 1939-1945")

Data emisji: 30.08.2024

Godz. emisji: 21.30

dz/am/wmkor

Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacko-rodzinne drogi Wacława Holewińskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 14:07
– Gdy miałem 14 lat, wiedziałem, że napiszę książkę poświęconą swojemu stryjecznemu dziadkowi – mówi w audycji "Trójka literacka" Wacław Holewiński, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, odznaczony właśnie brązowym medalem Gloria Artis.
rozwiń zwiń