Olbrzym - w 150. rocznicę urodzin Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 14:01
Tadeusz Boy-Żeleński lubił, gdy nazywano go człowiekiem-instytucją, bo rzeczywiście jego dorobek jest wszechstronny i niezwykle bogaty. O życiu i twórczości pisarza opowie w "Strefie literatury" Monika Śliwińska, autorka najnowszej biografii Boya pt. "Książę".
Był poetą, autorem tekstów kabaretowych, występował na kabaretowej scenie, pisał recenzje teatralne i literackie, także teksty i książki poświęcone najważniejszym pisarzom i postaciom historycznym, autorem tomów wspomnieniowych, antologii oraz tłumaczem wielkich dzieł literatury francuskiej
Był poetą, autorem tekstów kabaretowych, występował na kabaretowej scenie, pisał recenzje teatralne i literackie, także teksty i książki poświęcone najważniejszym pisarzom i postaciom historycznym, autorem tomów wspomnieniowych, antologii oraz tłumaczem wielkich dzieł literatury francuskiejFoto: Paul Fearn/PAP/Alamy

Po jego narodzinach Narcyza Żmichowska, przyjaciółka matki - Wandy Żeleńskiej winszowała jej "syna olbrzyma". Tadeusz Boy-Żeleński urodził się w Warszawie 21 grudnia 1874 roku. Został rozstrzelany przez Niemców we Lwowie 4 lipca 1941 roku.

Pracowity jak benedyktyni

Był poetą, autorem tekstów kabaretowych, występował na kabaretowej scenie, pisał recenzje teatralne i literackie, także teksty i książki poświęcone najważniejszym pisarzom polskim i zagranicznym oraz postaciom historycznym, autorem tomów wspomnieniowych, antologii, i znakomitym tłumaczem wielkich dzieł literatury francuskiej, które publikował pod szyldem "Biblioteka Boya". Wszystko to wymagało benedyktyńskiej pracy. To porównanie do słynących z pracowitości zakonników także się Żeleńskiemu niezwykle podobało.

Nieprzejednany publicysta i zagorzały społecznik

Ale Boy to także cięty i nieprzejednany publicysta, inicjator i uczestnik wielu akcji społecznych, przełamujących obyczajowe tabu i przezwyciężających stereotypy i prawne dyskryminacje. A równocześnie człowiek, który twierdził, że jest z natury chorobliwie nieśmiały. Jego syn Stanisław mówił o melancholijnej naturze ojca. Jego wspomnień o autorze "Słówek" z naszego radiowego archiwum posłuchamy w audycji, podobnie jak tekstów ojca w jego wykonaniu, bo Stanisław Żeleński był aktorem.

Będą także archiwalne opowieści bardzo ważnej dla Tadeusza Żeleńskiego osoby, czyli Ireny Krzywickiej. Ale przede wszystkim o życiu i twórczości pisarza opowie w Dwójce Monika Śliwińska - autorka najnowszej biografii Boya zatytułowanej "Książę", a wcześniej autorka m.in. biografii Wyspiańskiego i sióstr Pareńskich pt. "Muzy Młodej Polski". Jedna z nich - Zofia Pareńska była żoną Boya.

***

Na "Strefę literatury" w niedzielę (22.12) w godz. 11.00-12.00 zaprasza Dorota Gacek.

pg/zch

Czytaj także

Pediatra, satyryk i tłumacz literatury francuskiej. Co wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 10:03
"Książę" to książka, w której Monika Śliwińska odkrywa nieznane fakty z życia jednej z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowego krytyka teatralnego i polemisty, inspirującego, a zarazem kontrowersyjnego. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boy-Żeleński jako książę. Autorka biografii: zależało mi, żeby pokazać człowieka wpływowego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 17:24
- Jego księstwem był bardzo duży i wysokonakładowy tytuł, właściwie najważniejszy tygodnik literacki dwudziestolecia międzywojennego, czyli "Wiadomości Literackie". Miał tam rzesze oddanych czytelników, którym zwierzał się, prosił ich o pomoc, a także skarżył im się - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
rozwiń zwiń