Jan Parandowski - "piewca Hellady"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2025 15:20
W tym roku mija 130. rocznica urodzin Jana Parandowskiego - znakomitego tłumacza literatury, nieocenionego znawcy kultury antycznej, eseisty. W Dwójce przybliżymy biografię i dokonania pisarza.
Jan Parandowski  polski pisarz, eseista i tłumacz literatury, autor Mitologii, medalista olimpijski, dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Jan Parandowski – polski pisarz, eseista i tłumacz literatury, autor Mitologii, medalista olimpijski, dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.Foto: PAP/CAF/Henryk Rosiak

"Literatura wbrew wszystkiemu, co się o tym sądzi, więcej światu daje niż z niego bierze. Chodząc własnymi drogami , które raz rozmijają się z drogami swego wieku, kiedy indziej krzyżują się lub idą równolegle, literatura spotyka się w swej wędrówce z tym, co można określić mianem: człowiek wieczny" - twierdził Jan Parandowski.

Pisarz, tłumacz, znawca kultury antycznej, "piewca Hellady" - jak sam się określał - urodził się 130 lat temu – 11 maja 1895 roku we Lwowie. W tym roku obchodzimy także  jubileusz stulecia polskiego Pen-Clubu, którego Jan Parandowski był prezesem od 1933 roku aż do śmierci w roku 1978.

Niedawno w Instytucie Badań Literackich PAN ukazała się bardzo obszerna, licząca tysiąc stron publikacja "Jan Parandowski. Życie i dzieło". Autorka tej monografii prof. Grażyna Pawlak przybliży słuchaczom Dwójki biografię pisarza, a także opowie, jak rozwikłała tajemnice, które otaczały życiorys bohatera książki.

Opowie także o zasługach autora "Nieba w płomieniach" dla Polskiego Radia i o stosunku pisarza do Polski Ludowej, a także przybliży "Parandowskiego domowego".

Z nagrań archiwalnych posłuchamy głosu samego bohatera audycji, a także posłuchamy opowieści jego bliskich – żony Ireny oraz synów Zbigniewa i Piotra. Usłyszymy także wypowiedź wnuczki pisarza Joanny Szczepkowskiej.

***

Na "Strefę literatury" w niedzielę (16.02) o godz. 11.00 zaprasza Dorota Gacek.

am/zch

Czytaj także

Marek Bieńczyk. Między prawdą a fantazją

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2025 20:00
"W każdej rzeczywistości jest szczelina. Szczelina rozporowa między konkretem a abstrakcją, droga przeciwpożarowa, droga odwodząca, odnoga w poprzek traktu, której widok wywołuje drżenie" - pisze Marek Bieńczyk w swojej najnowszej książce "Rondo Wiatraczna".
rozwiń zwiń