Sprzeczne reakcje widzów - spektakle Józefa Szajny

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 13:23
Najbardziej kontrowersyjny twórca teatralny swego czasu, czy tylko umiejętnie grający taką rolę? Człowiek - sukces czy człowiek klęska? Pupilek władzy czy bezkompromisowy artysta robiący prawdziwy teatr polityczny? I wreszcie: jak pisać o kimś, kogo tak trudno po prostu polubić?
Uroczystość z okazji 85. urodzin Józefa Szajny w Centrum Sztuk STUDIO, rok 2007.
Uroczystość z okazji 85. urodzin Józefa Szajny w Centrum Sztuk STUDIO, rok 2007. Foto: Andrzej Rybczyński/PAP

"Szajna czy szajba?"

"Teatr totalny. Kaskada obrazów, uczta symboli"

"Sztuka idiotyczna. Chyba ją tworzyli ludzie z domu wariatów"

"Porywające, wspaniale przedstawienie"

"Niżej upaść się nie da"

"Jest pan genialny"

"Zwróćcie pieniądze, nic nie zrozumiałem"

Skrajnie sprzeczne reakcje budził Józef Szajna swoimi spektaklami. W audycji "Strafa literatury - to fakt" rozmawiam z Agnieszką Berlińską, autorką książki "Szajna, Szajnisko. Portret zakulisowy".

***

Józef Szajna

Był człowiekiem teatru, twórcą osobistej formuły teatru plastycznego, widzianego obrazem. Chociaż sam nie odrzucał słowa i tekstu, dawał pole aktorom do ekspresji - gestem i słowem. 

Józef Szajna urodził się w Rzeszowie. Grafikę i scenografię studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To tam współzakładał i prowadził Teatr Ludowy. Z początkiem lat 70. założył i prowadził w Warszawie Centrum Sztuki "Studio" - słynne teatr i galerię w północno-wschodnim alkierzu Pałacu Kultury, stojącym nieopodal wejścia głównego, naprzeciw siedziby Teatru Dramatycznego. Jednak miejscem licznych inscenizacji i wystaw były sceny całej Europy, a nawet świata.

*** 

Na audycję "Strefa literatury - to fakt" w niedzielę (23.02) w godz. 11.00-12.00  zaprasza Katarzyna Nowak.  

zch

Czytaj także

"Kos kos jeżyna". Sytuacje graniczne w powieści Tamty Melaszwili

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2025 15:00
"Czy to moja wina, że mam taki charakter?" - pyta Etero, bohaterka powieści "Kos kos jeżyna". Obcesowa i uparta, namiętna i kobieca do bólu, umie postawić na swoim. I trudno jej za to nie kochać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Parandowski - nieznane życie "piewcy Hellady"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 12:00
W tym roku mija 130. rocznica urodzin Jana Parandowskiego – nieocenionego znawcy kultury antycznej, eseisty i pisarza. – On nie tylko głośno oświadczał, że jest Europejczykiem, ale i zachowywał się jak Europejczyk. Nie uznawał granic, twierdził, że granica wytyczona przez ludzi nie jest przeszkodą, żeby ją przekraczać, i każdy kulturalny człowiek powinien to robić – mówiła w Dwójce biografka prof. Grażyna Pawlak.
rozwiń zwiń