23:40 [ PR2]PR2 (mp3) 13 listopad 2020 21_32_20v1.mp3 Wspomnienia o Antonim Słonimskim (Strefa literatury/Dwójka)
Gdy w 1951 roku po powrocie z Londynu do Polski Antoni Słonimski został zapytany przez dziennikarza: "Czy to prawda, że wrócił pan na dobre?", odparł: "Dlaczego zaraz na dobre? Powiedzmy: na średnie. A raczej na dobre i na złe".
Kolejne lata w życiu pisarza pokazały, jak prawdziwe były te słowa. Próby odnalezienia się w Polsce lat pięćdziesiątych, pisane wtedy utwory, podejmowane decyzje i działania spotykały się przez lata z krytyką środowiska intelektualnego. Jednocześnie trudno nie pamiętać o późniejszej działalności opozycyjnej pisarza, m.in. zainicjowaniu wraz z Janem Józefem Lipskim słynnego "Listu 34" i oficjalnej krytyce władzy w związku z antysemicką nagonką po marcu 1968 roku. Biografia Słonimskiego to także panorama historii Polski w jej najtrudniejszym okresie – od początku XX wieku aż po schyłek komunizmu. W jego życiorysie odzwierciedla się cała skomplikowana sytuacja środowiska literackiego w tamtym czasie: trudne wybory, ewolucja poglądów i postaw moralnych, stosunek do władzy, próby zyskania autonomii twórczej.
Zobacz: Wizyta starszego pana >>>>
W audycji rozmawialiśmy m.in. o funkcjonowaniu Antoniego Słonimskiego w środowisku literackim przedwojennej i powojennej Polski, o relacjach z innymi poetami współtworzącymi grupę poetycką "Skamander", o powodach i konsekwencjach decyzji o powrocie do Polski z Londynu, o działalności pisarza zaangażowanego - krytyka, felietonisty i satyryka oraz o jego niesłusznie niedocenianej różnorodnej twórczości poetyckiej.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadziła: Kinga Michalska
Goście: Joanna Kuciel-Frydryszak (autorka książki "Słonimski. Heretyk na ambonie"), dr Radosław Romaniuk (literaturoznawca)
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 21.30