- Melchior Wańkowicz, decyzją Sejmu RP, został jednym z literackich patronów 2024 roku.
- Ziemianin, żołnierz, prawnik, reporter, korespondent wojenny, obieżyświat, a przede wszystkim niezrównany gawędziarz, jeden z ojców polskiego reportażu literackiego - jego życiorysem można by obdzielić kilka osób.
- Na cześć Melchiora Wańkowicza i jego dorobku Polskie Radio od 2005 roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory".
Melchior Wańkowicz - reportażysta, pisarz, jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii. Nazywany ojcem reportażu, wypełniał znakomicie to, co składa się na misję dziennikarską: opisując rzetelnie rzeczywistość, służyć wspólnocie.
Melchior Wańkowicz żył barwnie i pisał barwnie
Artykuły i książki Melchiora Wańkowicza dotykają najważniejszych wydarzeń i chwil z jego życia. Przyszło mu tworzyć w wieku kataklizmów, jakich doświadczył nasz naród, ale i w epoce odzyskanego państwa i kształtowania na nowo polskiego świata. Opisując go z wielką siłą talentu reportażysty, dawał świadectwo, relacjonował, często na bieżąco, losy narodu. Pisząc "Sztafetę", "Dzieje rodziny Korzeniewskich", "Westerplatte" czy "Bitwę o Monte Cassino", miał świadomość, że czyni to zarówno dla współczesnych, jak i dla potomnych.
82 lata życia, którymi można by wypełnić kilka życiorysów, bo to nie tylko pisarz i reportażysta, ale też ziemianin, żołnierz m.in. w oddziałach gen. Dowbora-Muśnickiego, prawnik, korespondent wojenny, a także obieżyświat i niezrównany gawędziarz.
Biograf: nie interesuje mnie mówienie o Wańkowiczu Wańkowiczem
Trudnego zadania spisania pierwszej pełnej biografii Melchiora Wańkowicza podjął się dr Łukasz Garbal.
- Cały czas nad nią pracuję i też dalej liczę na życzliwość archiwistów, bibliotekarzy i bibliotekarek. Bez tego, co jest w tych zasobach, i w kraju, i za granicą, nie dałoby się napisać książki, która rekonstruuje mityczną i czasem zmitologizowaną biografię Wańkowicza. Nie interesuje mnie konserwacja mitu czy po prostu mówienie o Wańkowiczu Wańkowiczem, tylko pokazanie tego, jak było naprawdę - podkreślał literaturoznawca i autor nagradzanych książek ("Ferdydurke. Biografia powieści", "Wedlowie. Czekoladowe imperium").
115:39 2024_01_27 15_00_03_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Melchior Wańkowicz - jeden z ojców polskiego reportażu literackiego (Dwie do setki/Dwójka)
W audycji nie zabrakło też informacji o wydarzeniach związanych z rozpoczynającym się właśnie Rokiem Melchiora Wańkowicza (50. rocznica śmierci). Naszymi przewodnikami po tej przebogatej biografii i wcale nie tak dobrze znanej, jak mogłoby się wydawać, twórczości byli również: związana, podobnie jak dr Garbal, z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie - Barbara Riss, wnuczka pisarza - Ewa Erdman, jego bodaj najpilniejszy bibliograf - Grzegorz Nowak i ostatnia asystentka, a zarazem pierwsza biografka - Aleksandra Ziółkowska-Boehm.
***
Tytuł audycji: Dwie do setki
Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Paweł Siwek
Data emisji: 27.01.2024
Godz. emisji: 15.00
pg
kor-mp