W audycji spotkaliśmy się z Piotrem Kłoczowskim, który opowiadał o książce "Notatnik niespiesznego przechodnia". Jest to po raz pierwszy wydany w całości – publikowany wcześniej w latach 1954-1969 na łamach paryskiej "Kultury” - zbiór refleksji najwybitniejszego polskiego eseisty XX wieku, mieszkającego od 1940 roku w Szwajcarii Jerzego Stempowskiego.
W dalszej części programu rozmawiawialiśmy z prof. Jerzym Miziołkiem o monografii "Rzym" Roberta Hughesa, będącej błyskotliwą i osobistą biografią Wiecznego Miasta od jego mitycznego założenia przez Romulusa i Remusa po czasy Berlusconiego.
Na zakończenie audycji spotkaliśmy się ze Zdzisławem Skrokiem, który przedstawił swój tom esejów z pogranicza historii, antropologii kultury i literatury - "Wymowność rzeczy". Autor, obficie czerpiąc z licznych lektur oraz z własnych doświadczeń, opowiada o niekończącej się przygodzie człowieka z rzeczami, o przedmiotach od wieków towarzyszących ludziom w życiu i pracy, takich jak garnek, siekiera, lustro, rower, buty czy książki.
Audycję prowadziły Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.