Lubię ten czas w roku, bo zawsze czymś zaskakuje (w grudniu 2011 były to "Włoskie szpilki" Magdaleny Tulli )… Już się wydawało, że znamy wszystkie ważne polskie książki ostatnich dwunastu miesięcy, a tu nagle objawiła się "Morfina" . To najnowsza powieść – znakomita po prostu! – wciąż jeszcze młodego, a już bardzo cenionego Szczepana Twardocha.
Rzecz dzieje się w Warszawie, jest czternasty dzień hitlerowskiej okupacji. Konstanty Willemann budzi się z bólem głowy, wie, że uratować go może jedynie malutka butelka z morfiną. Właśnie, tak, jak cała Polska, przegrał wojnę… Postanowił jednak nie złożyć broni, nie chce skapitulować. Ale bohater Twardocha – choć Polak z wyboru – bardziej matki niż własnego – jest (z krwi i kości) Niemcem…
Ta licząca blisko 600 stron (!) powieść to historia człowieka bez charakteru, mężczyzny stworzonego i sterowanego przez kobiety. Zachwyca konstrukcją, językiem, opowieścią. Jest w niej wszystko to, co chcielibyśmy znaleźć w dobrej książce!
Szczepan Twardoch będzie gościem "Z najwyższej półki" – i o "Morfinie" porozmawiamy.
Odwiedzi nas także Jolanta Kozłowska. To jej zawdzięczamy wiele tłumaczeń wielkiego egipskiego pisarza, Noblisty z roku 1988, Nadżiba Mahfuza. Właśnie ukazał się w Polsce – czterdzieści pięć po pierwszym wydaniu w ojczyźnie twórcy – jego "Pensjonat Miramar" , powieść o mechanizmach władzy, o wielkim niezadowoleniu, jakie wywołała w społeczeństwie egipskim socjalistyczna rewolucja Gamala Abdela Nasera, prezydenta w latach 1954-1970.
Premiera tego tekstu będzie także okazją do porozmawiania o samym Mahfuzie, jedynym – do dziś – arabskim pisarzu uhonorowanym przez Szwedzką Akademię.
Sięgniemy też po – monumentalne, przyznam – "Listy" , jakie przez lata pisali do siebie bitnicy – Jack Kerouac i Allan Ginsberg . Zebrane w jednym tomie, wywołują u czytelnika skrajne emocje – od śmiechu po smutek. Z książki wyłania się dość ponury obraz współczesnej pisarzom Ameryki, a także opowieść o trudach tworzenia, o eksperymentach (różnych) i o szale życia! Porozmawiamy o "Listach" z Piotrem Siemionem .
Będzie też, oczywiście, subiektywny przegląd nowości, w którym – tym razem – między innymi: Roberto Bolaño , naukowy tekst o… Księżycu i nowa książka Tadeusza Różewicza.
I nie zabraknie, bo to grudzień przecież, prezentów! To zapowiedź tego, co wydarzy się za dwa tygodnie :) Rozdam, między innymi, choć trzeba mnie będzie przekonać, 10 egzemplarzy książki Wiesława Weissa "33 x Trójka" !
A – skoro słowo się rzekło – za dwa tygodnie, 23 grudnia, wydanie specjalne "ZNP": "Książki, dzięki którym zapamiętamy rok 2012" . To będzie moja subiektywna lista, do której swoje typy "dorzucą" także ci, którzy o literaturze piszą i mówią. A dla Słuchaczy – będą niespodzianki! I to jakie… :)
Polecam profil FB audycji , bo tam dużo dzieje się każdego dnia.
Do usłyszenia w niedzielę po 21-szej, Michał Nogaś
ksiazki@polskieradio.pl
AUDYCJA POWSTAJE PRZY WSPÓŁPRACY Z INSTYTUTEM KSIĄŻKI.
Lista osób, które otrzymają książki z tego wydania "ZNP" (wszystkim bardzo gratulujemy!):
„Morfina”
Kinga Danilewicz, Kraków
Magdalena Popławska, Gdynia
Wojciech Zawiliński, Warszawa
Hanna Darafeichyk, Wrocław
Sławomir Spasiuk, Solec Kujawski
„2666”
Jakub Siwik, Nadarzyn
Krzysztof Kyś, Sucha Beskidzka
Marta Waszak, 61-634 Poznań
„To i owo”
Paweł Bartczak, Kłodawa
Jagoda Mika, Nowy Dwór
Magdalena Wołowicz, Wrocław
„Wojnę szatan spłodził”
Barbara Tabor, Modlnica
Jakub Libuda, Kraków
Karina Erenkfeit, Sosnowiec
„Księżyc w nauce i kulturze Zachodu”
Katarzyna Odyniec, Warszawa
Jakub Kornacki, Chwaszczyno
Michał Ryglewski, Las Palmas de Gran Canaria
“Hammerstein, czyli upór”
Grzegorz Kokoszewicz, Międzyrzec Podlaski
Patryk Szmagliński, Kęsowo
Ilona Nawrot, Wiry
„Listy”
Ewelina Podeszwa, Ostrołęka
Maciej Bielawski, Wrocław
Iwona Zdyb, Głuszyca
Marcin W. Biernacki, Białystok
Beata Wach, Warszawa
Anita Zawisza, Szymanów
Agata Małecka, Katowice
„Ciemno, prawie noc”
Marcin Jary, Warszawa
Zofia Spandowska, Toruń
Marcin Wikaliński, Radom
Paweł Szmigielski, Krosno
Małgorzata Sujecka, Łódź
Marek Zwierz, Gdynia
Anna Chara, Krzeszów
Anika Rojek, Legionowo
Jolanta Dybała, Kiełczówka
Agata Piątek, Jawor
„Przygody misia Kazimierza” (książka + audiobook)
Aleksandra Szranko, Dąbrowa Górnicza
Arkadiusz Ostasz, Chełm
Anna Wilma, Włocławek
Grzegorz Szklarczuk, Nowa Ruda
Ewa Sotomska, Działdowo
„33 x Trójka”
Anna Jędrasek, Pionki
Gabriela Balawajder, Warszawa
Iwona Puchała, Leszno
Ewa Wójcik, Warszawa
Michał Romanowski, Warszawa
Hanna Wlaź, Paczkowo
Anna Rachoń, Lublin
Jan Malinowski, Kraków
Miłosz Zawadzki, Lipno
Maciej Borowicz, Gdańsk
„Pensjonat Miramar”
Wojciech Pronobis, Juszkowo
Dorota Bolewska, Toruń
Marta Nieckarz, Zamość
Monika Armata, Wiśniowa
Paweł Łuszcz, Kutno
Łukasz Piotrowski, Elbląg
Ada Górecka, Lublin
Iwona Dadas, Warszawa
Wojciech Studnicki, Zalewo
Agnieszka Gołębiowska, Kielce
PS : Wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie).
Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawi się tym razem na stronie Trójki nie wcześniej niż trzy dni po zakończeniu tego wydania programu (środa). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji – patrz wyżej!