Irena Solska – kobieta demoniczna?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 08:00
Audycja z okazji 55. rocznicy śmierci aktorki, która jak żadna inna gwiazda wywarła ogromny wpływ na sztukę swojej epoki.
Irena Solska jako Katarzyna Izmajłowa w Zbrodni i karze Dostojewskiego, 1933
Irena Solska jako Katarzyna Izmajłowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego, 1933Foto: Wikipedia/domena publiczna

Jarosław Iwaszkiewicz w opisie katedry fryburskiej notował: "Wszystkie okna katedry paliły się ogniwem tysiąca barw, witraże Mehoffera jaśniały w całej krasie. A z witraży zaczęły nam kiwać ręką i głową same znajome postaci krakowiaków i krakowianek. Profesorowie uniwersytetu w togach siedzieli, słuchając Jezusa w świątyni, Rydel żął snopki Booza i oto odsłoniła się nam scena u Heroda: Jerzy Żuławski jako Herod siedzi tam za stołem obficie zastawionym jak u Hawełki, a przed nim pląsa jako Salome, ktoże? Sama Solska, w krótkiej tunice (mowy nie ma o siedmiu zasłonach), młoda jeszcze i taka, jaką ją kochał Radzikowski i za jaką szalał Witkacy. Pani Akne!". (Pani Akne to bohaterka powieści "622 upadki Bunga", którą właśnie czytamy na naszej antenie).
O Irenie Solskiej mówić będą: historyczka teatru, autorka biografii aktorki i edytorka jej listów i pamiętnika – profesor Lidia Kuchtówna; reżyserzy teatralni – Maciej Prus i Szczepan Szczykno ze Stowarzyszenia Studia Teatralnego im. Ireny Solskiej  oraz witkacolodzy – profesor Janusz Degler i Jan Gondowicz.
Fragmenty recenzji przeczyta Leszek Sznytter, a fragmenty listów bohaterki audycji – Grażyna Barszczewska.
Na "Tygiel literacki" zapraszają Iwona Malinowska i Anna Lisiecka.
10 marca (niedziela), godz. 18.00                                           
 
 

Czytaj także

Najmocniejsze polskie dramaty

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:30
W "Wybieram Dwójkę" podsumowaliśmy 7. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czułam się upokorzona propozycją Wajdy”

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 19:46
Konrad Swinarski miał mawiać, że jest jak papierek lakmusowy, dzięki któremu widać, czy coś jest zrozumiałe i interesujące. W Dwójce Anna Polony opowiedziała o swoim zamiłowaniu nie tylko do teatru, ale też do wierszy i opery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Demoniczna kobieta i upadki Bunga w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 19:01
Historię tę stworzył młody Witkacy na początku ubiegłego wieku, jednak – z przyczyn cenzuralnych, ale też osobistych – ujrzała ona światło dzienne dopiero w latach 70. W Dniu Książki przypominamy czytane na antenie Dwójki fragmenty głośnej powieści Witkacego.
rozwiń zwiń