Dziś, kiedy ta muzyka zadomowiła się na dobre w salach koncertowych, wnętrzach sakralnych i na płytach, wydaje się to naturalne. Jednak - jak wspomina Peter Phillips, założyciel i duchowy ojciec Tallis Scholars - nie było to wcale oczywiste w latach 70., kiedy on sam jako młody student Oksfordu, wraz z kilku wokalistami, zapragnął założyć zespół, wykonujący wyłącznie muzykę XV-XVI wieku.
Phillips w dzieciństwie śpiewał w chórze katedry w Winchester, wyrósł zatem w wielkiej angielskiej tradycji muzyki chóralnej, która na Wyspach sięga czasów wczesnych Tudorów. Za najważniejszy cel swojego życia uznał poszukiwanie "piękna dźwięku, jakie może tworzyć pewien rodzaj nieakompaniowanego śpiewu". Udało mu się zrealizować to pragnienie. Tallis Scholars, zespół zdobywający od lat nagrody fonograficzne, nagrywający wciąż nowe płyty dla jego własnej wytwórni Gimell, jest tego żywym dowodem.
Oczywiście potrzebna była długa drobiazgowa praca nad emisją i intonacją, a także nad rozumieniem struktury dzieł polifonicznych, by Tallis Scholars osiągnęli swoją pozycję. Zespół śpiewa zawsze w podwójnym składzie - czyli każdy głos wykonują dwie osoby, najwyższą partię śpiewają kobiety (nie chłopcy) używające specjalnej techniki wokalnej, właściwej dla śpiewu renesansowego. Ich wykonania cechuje krystaliczna czystość intonacji, perfekcja i pewien specyficzny dystans emocjonalny - artyści nie starają się w jakiś subiektywny sposób interpretować wykonywanej muzyki.
Zespół ma w swym dorobku liczne płyty odkrywające przed nami zapomniane przez wieki dzieła renesansu - msze i motety Josquina, Ockeghema, Obrechta, Lassa, Palestriny, Rorego, Isaaca, Gomberta, Victorii, Moralesa, bardzo istotne miejsce w jego repertuarze zajmuje polifonia angielska - zarówno ta niesłychanie zawiła, przedreformacyjna, jak i anglikańska. Dzięki długim latom konsekwentnego budowania swojego profilu artystycznego zespół Petera Phillipsa wywarł istotny wpływ na nawyki słuchowe miłośników muzyki dawnej. Gdy myślimy o polifonii renesansu, mamy w wyobraźni harmonijne, wystudiowane brzmienie nagrań The Tallis Scholars.
17 listopada zespół wystąpi w Filharmonii Narodowej w Warszawie z programem "The Best of The Tallis Scholars", w Dwójce zaś przedstawiliśmy nasze ulubione nagrania, przypominając najważniejsze punkty z jego bogatej fonografii.
***
Tytuł audycji: Rozmowy o muzyce
Przygotowały: Magdalena Łoś i Ewa Obniska
Data emisji: 9.11.2015
Godzina emisji: 19.30
mc/fbi