Kultura średniowiecza - zakorzeniona w chrześcijaństwie, zrodzonym w starożytnej Palestynie - paradoksalnie rozkwitła na północ od Alp, na terenach zamieszkiwanych przez barbarzyńców. Muzeum Narodowe w Warszawie posiada - jedną z największych na świecie - kolekcję sztuki średniowiecznej, a w niej jedną z najpiękniejszych gotyckich Madonn. O kulturze tego okresu i o wystawie, której patronuje Polskie Radio, opowiadała w "Ćwiczeniach z myślenia" Marianna Otmianowska, kierownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie
Wbrew stereotypowym wyobrażeniom sztuka średniowieczna nie jest jednolita, nie da się jej zaszufladkować i nazwać jednym określeniem. - To epoka, o której przez lata mówiło się wieki średnie, wieki ciemne - przypomniała Marianna Otmianowska. - Na szczęście od dawna unikamy już tych stereotypów. Lubię mówić o konkretnych artystach czasu średniowiecza, żeby spojrzeć na tę epokę poprzez twórców - powiedziała.
Fascynujący jest także świat tematów i motywów sztuki średniowiecznej, często zaskakujący skojarzeniami różnych elementów. - Judaszowe srebrniki, które możemy zobaczyć na obrazie ukazującym narzędzia męki pańskiej, łączą się z darami Trzech Króli - opowiadała Marianna Otmianowska. - Według legendy najmłodszy z nich, król Nubii i Arabii Melchior, przyniósł do stajenki właśnie te monety. Następnie bardzo zawiłą drogą monety te trafiły do Judasza jako wynagrodzenie za zdradę Jezusa. Za te same monety Judasz kupił potem pole, na którym się powiesił - dodała.
Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.
mc