Serwis specjalny Prymas Tysiąclecia >>>
28 maja mija 35. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, człowieka, który w najtrudniejszym okresie PRL, stał na czele polskiego Kościoła. Zapraszamy do wysłuchania audycji o człowieku, który żyjąc pod stałą presją służb komunistycznych, potrafił wytyczać drogę do wolności - człowieka i narodu. W czasie, kiedy Kościół nie miał dostępu do mediów, ambona stała się dla kadrynała Stefana Wyszyńskiego miejscem kontaktu ze społeczeństwem. Wielki kaznodzieja wygłaszał ponad 500 przemówień rocznie i właśnie poprzez ambonę docierał ze swoją nauką do Polaków.
Szczególną rolę w jego wierze oraz nauce odgrywał kult maryjny. - To sprawa rodzinna, kwestia formacji duchowej właściwej dla narodu polskiego czasu niewoli - wyjaśniał ks. Bronisław Piasecki, ostatni sekretarz kardynała Stefana Wyszyńskiego. - On urodził się w zaborze rosyjskim. Jedynym punktem obrony narodowej, źródłem nadziei na wolności była wówczas religia. W szczególności bardzo dynamiczny od czasów "Bogurodzicy" nurt maryjny - dodał.
Ale dla postawy Prymasa Tysiąclecia kluczowe znaczenie miało też osobiste, bardzo trudne doświadczenie z okresu dzieciństwa.
***
Audycja specjalna
Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz
Goście: Marta Wójcik, Krystyna Szajer, Iwona Czarcińska, Urszula Grzelak (współpracowniczki z Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego), ks. Bronisław Piasecki (ostatni sekretarz księdza, autor książki "Prymas Wyszyński nieznany"), dr Bartłomiej Noszczak (historyk z IPN)
Z nagrań achiwalnych: kardynał Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II
Data emisji: 26.05.2016
Godzina emisji: 18.00
mm/gs