Ślady - zatrzymane obrazy Wojciecha Zamecznika

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 15:30
Właśnie dygitalizowane jest archiwum polskiego plakacisty i twórcy muzyki konkretnej. Czego dowiemy się z zachowanych materiałów dźwiękowych o Wojciechu Zameczniku?
Wojciech Zamecznik
Wojciech ZamecznikFoto: Fundacja Archeologia Fotografii

Wojciech Zamecznik był jednym z najważniejszych autorów plakatów, fotografii, czołówek filmowych a także książek, znaków graficznych i wystaw. Zmarł 46 lat temu, w wieku 44 lat.
Należał do najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu jednak inżynierskie podejście, sprawiło, że zajmował wśród plakacistów polskiej szkoły osobną pozycję.
W powojennym środowisku grafików-projektantów był pionierem artystycznego przetwarzania i wykorzystywania fotografii na użytek grafiki.
Jego pozazawodową pasją była muzyka. Grał na fortepianie, śpiewał, próbował tworzyć muzykę konkretną i ciągle słuchał muzyki.
Fundacja Archeologia Fotografii, która opracowuje archiwum artysty, zrealizowała właśnie film zmontowany z fragmentów zachowanych nagrań artysty, które dokumentowały życie rodzinne oraz towarzyskie.
W opowieści syna, Juliusza Zamecznika i nielicznych już znajomych, a także w digitalizowanych właśnie materiałach dźwiękowych, które zachowały się w jego archiwum szukamy śladów artysty.
Audycję "Opowieści po zmroku " przygotowały Joanna Szwedowska i Aleksandra Łapkiewicz.
Z przyczyn formalno-prawnych audycji niestety nie możemy opublikować na stronie.

Zobacz więcej na temat: fotografia MUZYKA SZTUKA
Czytaj także

Tadeusz Rolke o robieniu zdjęć nikomu niepotrzebnych

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 12:00
– Większość moich fotografii poswatała nie w skutek zleceń. Mam jakiś motorek, który mnie kręci do bezustannego fotografowania – mówił Tadeusz Rolke prowadzącym "Radiowy Dom Kultury”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Bartelik: człowiek, który o sztuce wie wszystko!

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 12:30
W 1981 roku wyjechał z Polski do Francji, na stałe mieszka w Nowym Jorku, gdzie obronił doktorat w CUNY, Graduate Center. Wykłada historię sztuki w The Cooper Union for the Advancement of Science and Art., gościnnie prowadził również wykłady na uniwersytetach Yale i MIT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ania Kuczyńska: inspiracje projektantki to Rossellini, Diagilew

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 18:30
- Ostatnia kolekcja "Stromboli" była inspirowana filmem Rosselliniego. Wcześniej robiłam kolekcję "Święto wiosny" inspirowaną pracą Diagilewa - opowiadała w Dwójce projektantka Ania Kuczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Chrzciciel dłuta Michała Anioła odnaleziony w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:11
Po 500 latach odnaleziono rzeźbę Jana Chrzciciela dłuta Michała Anioła. Posąg zdobił kaplicę w Ubedzie na południu Hiszpanii. Jego autentyczność poświadczyli znawcy włoskiego renesansu.
rozwiń zwiń