Silna radiowa osobowość - Waldemar Chołodowski

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 18:00
- Charakterystyczne brzmienie głosu, swoboda mówienia, wielka wiedza i kultura... chociaż jako kierownik redakcji bywał groźny - tak Irena Heppen i Joanna Szwedowska wspominały w piątkowych "Opowieściach po zmroku" zmarłego 10 czerwca Waldemara Chołodowskiego.
Audio
  • Audycja wspomnieniowa o Waldemarze Chołodowskim autorstwa Joanny Szwedowskiej (Opowieści po zmroku/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Znakomity profesjonalista, krytyk filmowy, doceniał pracowników, ale nie umiał ich chwalić, co Jerzy Pytlakowski kwitował na redakcyjnych zebraniach "powiało Chołodem". Chołodowski - twórca "Radiowego Tygodnika Kulturalnego", dużej audycji uhonorowanej dziennikarską nagrodą - podczas stanu wojennego "podziękował" komisji weryfikacyjnej i automatycznie znalazł sie poza Polskim Radiem. Napisał wtedy pełną pasji książkę o kinie moralnego niepokoju "Kraina niedojrzałości".

- Co Panu daje bycie w klasie plebejuszy? - pytał Wiesława Myśliwskiego w przypomnianej na antenie audycji z 1975 roku. -  Podobno reportażysta powinien być młody - zagadywał pięćdziesięciokilkuletniego Stefana Kozickiego. - Wańkowicz by sam dopisał pointy, a Pan czeka, że napisze je życie - mówił. A Krystynę Melion pytał, czy reportażysta jest artystą.

Chołodowski, który urodził się 12 kwietnia 1943 roku, należał do pokolenia krytyków zaczynających pracę w latach 60. Przez kilkadziesiąt lat przyglądał się ważnym dokonaniom polskiej kinematografii. Pulbikował w m.in. "Tygodniku kulturalnym". Był wieloletnim dziennikarzem Redakcji Publicystyki Kulturalnej Polskiego Radia.

Od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą. O jego fenomenie rozmawiały Irena Heppen i Joanna Szwedowska, przypominając fragmenty audycji z cyklu "Zwierzenia wieczorne".

kw

Zobacz więcej na temat: FILM Polskie Radio wspomnienie
Czytaj także

Zmarł James Gandolfini. Twórca "Rodziny Soprano": to był geniusz

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 11:02
Wielkie postaci świata filmu są zszokowane śmiercią Jamesa Gandolfiniego, aktora znanego m.in. z "Rodziny Soprano". Wspominają go jako świetnego aktora i wspaniałego człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Raczek: kino ma być naszym lustrem

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 10:45
Kino nie upada - zapewniał w Jedynce Tomasz Raczek. Krytyk filmowy uważa, że "duży ekran" odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Morgenstern i całkowicie nowa optyka

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 19:00
- To być może był jeden z niewielu hollywoodzkich-polskich reżyserów - mówił w Dwójce krytyk Jacek Szczerba - Był wyjątkowo wszechstronnym filmowcem: założycielem polskiej pop kultury, który też opisywał kawałek polskich losów i był jednym z pierwszych nowofalowych reżyserów.
rozwiń zwiń