Sztuka w służbie ekologii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 17:42
Jeszcze pół roku potrwa projekt Art Nouveau i Ekologia, który upowszechnia wiedzę z zakresu historii sztuki i ochrony środowiska.
Audio
  • Hanna Szczęśniak rozmawia z Anne-Sophie Buffat o projekcie Art Nouveau i Ekologia (Magazyn Europejski/Dwójka)
Gustav Klimt, fragm. obrazu Ogród wiejski ze słonecznikami, 1906; artyści Art Nouveau chętnie sięgali po motywy związane z naturą
Gustav Klimt, fragm. obrazu Ogród wiejski ze słonecznikami, 1906; artyści Art Nouveau chętnie sięgali po motywy związane z naturąFoto: Wikipedia, domena publiczna

Jak przystosować sposoby pracy współczesnych artystów do warunków panujących w tej części Europy, w której pracują? Na to pytanie próbują odpowiedzieć biorący udział w projekcie koordynowanym przez Sieć Art Nouveau z Brukseli badacze zajmujący się historią sztuki i ekologią. Dzięki funduszom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej możliwa jest współpraca między naukowcami zajmującymi się dziedzinami nauki tylko z pozoru od siebie odległymi.

Sieć Art Nouveau to organizacja powstała w 1999 roku. Dziś zajmuje się organizacją ogólnoeuropejskich konferencji historycznych, koordynowaniem wymian wielostronnych, a także upowszechnianiem prac naukowych związanych z Art Nouveau, promowaniem placówek muzealnych posiadających znaczące zbiory, a nawet prezentowaniem restauracji wystrojem odwołujących się do stylu przełomu XIX i XX wieku.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: Anne-Sophie Buffat (koordynatorka projektu Art Nouveau i Ekologia)

Data emisji: 14.11.2014

Godzina emisji: 13.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Magazyn europejski".

iż/mm

Czytaj także

Urodziny Gustava Klimta

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 19:00
Gustav Klimt nazywał swój słynny obraz "Parą kochanków". Uwiecznił na nim siebie oraz kobietę, którą - spośród licznych, z jakimi był przez życie związany - być może kochał najbardziej.
rozwiń zwiń