Urodziny Gustava Klimta

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 19:00
Gustav Klimt nazywał swój słynny obraz "Parą kochanków". Uwiecznił na nim siebie oraz kobietę, którą - spośród licznych, z jakimi był przez życie związany - być może kochał najbardziej.
Audio
Gustav Klimt, Pocałunek (fragm.)
Gustav Klimt, "Pocałunek" (fragm.)Foto: Wikimedia/domena publiczna

14 lipca 1862 roku w Baumgarten przyszedł na świat Gustav Klimt, austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu. Dziś, wspominając 150-lecie narodzin mistrza, zapraszamy do wysłuchania audycji poświęconej jego twórczości i jego życiu.

Miał ambicję stworzenia "dzieła totalnego", "absolutnego", wyzwolonego z wszystkich konwencji i ograniczeń artystyczno-programowych. - Traktował dzieło sztuki przede wszystkim jako pewną kategorię estetyczną - przypominała w "Sezonie na Dwójkę" Iwona Danielewicz, historyk sztuki. Stąd odrzucenie kanonów akademickich, odejście - czyli "secesja" - od konwencji realistycznych na rzecz prób pokazania ukrytych głęboko stanów duszy, świata zmysłów.

To porzucenie trójwymiarowych przestrzeni, akademickiego portretowania, w sposób znamienny unaocznia się na obrazach ze "złotego okresu" twórczości, gdy Klimt, poruszony mieniącymi się złotem mozaikami z Rawenny i Wenecji, malował swoje fascynujące, wielobarwne dzieła. Co istotne, a na co zwróciły uwagę w rozmowie Hanna Maria Giza, prowadząca audycję, i jej gość, Klimt maluje dość konwencjonalnie dłonie oraz twarz, natomiast cała reszta jest kolorową, pełną wewnętrznego napięcia mozaiką.

Na swoim słynnym, kto wie, czy nie najczęściej reprodukowanym, obrazie "Pocałunek" przedstawił parę kochanków. Dziś już wiemy, że to swoisty autoportret z ukochaną. - Klimt nie znosił zainteresowania swoją osobą, raczej nie pozwalał się portretować, dlatego jego twarzy na tym obrazie nie widzimy - mówiła Iwona Danielewicz, dodając, że "Pocałunek" był artystycznym hommage złożonym Emilii Flöge. Spośród licznych kobiet, z jakimi był przez życie związany - być może to Emilię kochał najbardziej.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

(jp)

Czytaj także

Jubileuszowy rok Gustava Klimta w Austrii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 15:31
W Austrii rozpoczął się rok jubileuszowy artysty, który był najwybitniejszym przedstawicielem secesji i jednym z najlepszych portrecistów pięknych kobiet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śladami Gustava Klimta

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 08:00
Zapraszamy na spacer po wystawie prac Klimta w Muzeum Wiedeńskim. To jedna z kilku ważnych ekspozycji zorganizowanych w stolicy Austrii z okazji 150. rocznicy urodzin artysty.
rozwiń zwiń