Tytuł ten wcześniej należał do Bangkoku i Port Harcourt w Nigerii, a w zeszłym roku do Incheon w Korei Południowej. Teraz został nim uhonorowany Wrocław. UNESCO co roku wyróżnia w ten sposób miasto, które przygotowało najlepszy plan promocji czytelnictwa. Inauguracja obchodów zaczyna się właśnie w weekend 23-23 kwietnia. Jednak to nie jedyne święto, jaki obchodzi Wrocław. Kwiecień jest też wrocławskim Miesiącem Lwowskim. Jakie idee stoją za oboma obchodami i jakie wydarzenia się z nimi wiążą? Kamil Radomski zapytał o to Katarzynę Janusik z zespołu Literackiego ESK oraz Olgę Chrebor, współorganizatorkę Miesiąca Lwowskiego.
***
Ruszył sezon żeglugowy na liczącym ponad 41 km Kanale Gliwickim, którego modernizacja została dofinansowana przez Unię Europejską. Od poniedziałku do soboty można przeprawiać się kanałem wybierając rozmaite środki transportu. Kanał Gliwicki zbudowano w latach 1933-39. Został uroczyście oddany do użytku 8 grudnia 1939 i uruchomiony w 1941 roku. Powstał w miejsce starego XIX Kanału Kłodnickiego istniejącego do 1937 roku. Nazywany był również Kanałem Górnośląskim (Oberschlesischer Kanal), a przez krótki okres Kanałem Adolfa Hitlera (Adolf-Hitler-Kanal). Z rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Lindą Hofman rozmawiała Monika Pilch.
***
W minionym tygodniu w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbyło się spotkanie podsumowujące rezultaty prac remontowo-konserwatorskich tego niezwykłego miejsca. Realizacja zadania była możliwa m.in. dzięki środkom z Funduszy Norweskich, których Polska jest największym beneficjentem. W sumie nasz kraj otrzymał ponad 1 mld euro. Projekty kulturalne są w naszym kraju priorytetem w przeznaczaniu tych funduszy. Oparto na nich 54 przedsięwzięcia związane z kulturą. Są to m.in. projekty realizowane w Łańcucie, w Pałacu w Wilanowie czy w krakowskich Sukiennicach. Ten realizowany w Łazienkach Królewskich nosił tytuł "Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta". Był to ostatni akcent rewitalizacji Łazienek zamykający 6-letni okres różnego rodzaju prac budowlanych - powiedział Beacie Stylińskiej dyrektor Muzeum Tadeusz Zielniewicz.
***
"Mój wymarzony zawód na europejskim rynku pracy" to hasło konkursu plastycznego, jaki został ogłoszony przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct. Konkurs skierowany jest do uczniów warszawskich szkół podstawowych. Do tej samej grupy skierowany jest cykl lekcji europejskich. Czemu służą te akcje - Beata Stylińska zapytała Lidię Janicką z Punktu Informacji Europejskiej Europa Direct.
***
A jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej - o tym nasi korespondenci.
***
Tytuł audycji: Magazyn europejski
Prowadzi: Bartosz Panek
Data emisji: 23.04.2016
Godzina emisji: 15.00
mm/mc