Janusz Majewski: "Czarny mercedes" będzie miał też wersję serialową
W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z pisarzem i dziennikarzem, autorem publikacji przedstawiającej pięćdziesiąt lat literackiej historii Warszawy od powstania styczniowego po wybuch I wojny światowej.
Książka "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku" ukazuje przemiany cywilizacyjne miasta, życie pisarzy pod zaborem rosyjskim, ich dokonania twórcze i sukcesy wydawnicze, powstawanie i rozwój kolejnych wydawnictw, gazet i czasopism oraz sposoby działania cenzury. To także codzienne życie towarzyskie literatów Warszawy, jego specyfika (bywanie w kawiarniach, jadanie śniadań w mleczarniach, niezwykle popularne seanse spirytystyczne) oraz towarzyszące temu skandale, romanse, zabójstwa z miłości i pobicia z urażonej ambicji, zakazane rozrywki i literackie sekrety.
Milczą o tym podręczniki literatury
W audycji Piotr Łopuszański opowiadał o swoim podejściu do literackich biografii: prostowaniu nieścisłości i nierzetelnych informacji, "odkłamywaniu" życiorysów pisarzy, które nierzadko fałszowano ze względów obyczajowych, towarzyskich czy politycznych, ale też rozprawianiu się ze stereotypami.
Które lokale na towarzysko-kulinarnej mapie Warszawy były szczególnie modne? W jaki sposób próbowano obejść zakazy cenzury i dlaczego niektórych pisarzy podejrzewano o bycie carskimi agentami? Która z polskich autorek podczas procesu o plagiat ze świadka stała się oskarżoną. O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Kinga Michalska
Gość: Piotr Łopuszański (autor książki "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku")
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji: 17.30
mko