"Tajemnica chińskich samochodzików" i "Białe pierze się w dziewięćdziesięciu". Historie pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 11:50
W najbliższej "Czytelni" zrecenzujemy dwie pozycje: "Tajemnica chińskich samochodzików" Florina Irimia i "Białe pierze się w dziewięćdziesięciu" Bronja Žakelji. 
Tajemnica chińskich samochodzików i Białe pierze się w dziewięćdziesięciu
"Tajemnica chińskich samochodzików" i "Białe pierze się w dziewięćdziesięciu"Foto: Materiały prasowe

"Tajemnica chińskich samochodzików" Florin Irimia

To zbiór czterdziestu powiązanych ze sobą opowiadań, z których każde przedstawia inny epizod z młodzieńczych lat pewnego pisarza, mającego wiele cech wspólnych z autorem powieści. Tworzą one dzieło na poły autobiograficzne, w którym pamięć i fikcja, nostalgia i cierpienie uzupełniają się wzajemnie, kreując świat wypełniony mozaiką postaci, ludźmi zarówno delikatnymi, jak i okrutnymi, zabawnymi i melancholijnymi, opiekuńczym i zimnymi, a także po prostu niezwykłymi.

Jednak to nie nagromadzenie zabawnych wydarzeń stanowi o wartości książki, lecz bolesna introspekcja, podróż w czasie do dzieciństwa z niemal obsesyjną misją odnalezienia starych traum, porcelanowych odprysków, freudowskich punktów zwapnienia własnej biografii, tak długo spychanych do podświadomości, poprzez które autor odczytuje, niczym w liniach na dłoni, swoje życie. Florin Irimia nie szuka utraconego dziecka, utraconego dzieciństwa, tylko przez to dziecko szuka i odnajduje samego siebie. Ukrytymi bohaterami "Tajemnicy chińskich samochodzików" okazują się jednak rodzice, a dramat ich rozwodu, w powieści raczej ledwo tylko zaznaczony niż wprowadzony na główną scenę, stanowi jeden z głównych wątków książki.

"Białe pierze się w dziewięćdziesięciu" Bronja Žakelj

To autobiograficzna powieść słoweńskiej dziennikarki Bronji Žakelj, wyróżniona w 2019 roku nagrodą Kresnik za najlepszą powieść, to z czułością i humorem opowiedziana historia dzieciństwa i dorastania w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku z całym sztafażem życia codziennego w dawnej Jugosławii, ale zarazem też poruszająca historia o odchodzeniu i utracie najbliższych, przejściu przez kolejne etapy żałoby, o walce z własną chorobą, o oswajaniu strachu przed rakiem i o samotności, bo bliscy też się boją i nie potrafią przyjść z pomocą, udając, że życie toczy się dalej, o wszystkim, czego nie chcemy widzieć i wiedzieć, dopóki sami nie staniemy z tymi traumami twarzą w twarz.

W Słowenii książka Bronji Žakelj cieszyła się i nadal cieszy niezwykłą popularnością, czego dowodzą liczne wznowienia, liczba wypożyczeń w bibliotekach, przekłady na inne języki, a także adaptacja filmowa, której premiera przewidziana jest w przyszłym roku.

[powyższe opisy pochodzą od wydawców]

***

Na audycję "Czytelnia" w sobotę (18.01) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

dz/zch

Czytaj także

Jack London. Autor "Białego Kła", poszukiwacz złota i ostrygowy pirat

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2025 05:50
– Trudno jest na dobrą sprawę oddzielić twórczość Londona od jego biografii. Jego awanturnicze, niesamowicie bogate życie dostarczało mu materiałów do książek – mówiła w Polskim Radiu anglistka dr Ewa Łuczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Marzenia z brązu" Camilli Läckberg w "Lekturach przed północą"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 11:50
Od 13 stycznia w "Lekturach przed północą" zapraszamy do słuchania fragmentów książki "Marzenia z brązu" Camilli Läckberg. Czyta Joanna Jeżewska (wydawnictwo Czarna Owca).
rozwiń zwiń