Grenlandczycy. Historie ludzi północy
Małgorzata Rejmer pisząc o Albanii praktycznie przeprowadziła się do tego kraju. - Nie mam tam jeszcze wszystkich swoich książek, tzn. że ten proces jeszcze się nie zakończył, ale rzeczywiście mogę już powiedzieć, że moje koty, moje rzeczy, może życie są albańskie. Dla mnie samej bardzo ciekawe jest obserwowanie, jak na przestrzeni tych czterech lat z okładem powoli wtapiałam się w Albanię i godziłam się na różne rzeczy związane z tym krajem. Uczyłam się ją kochać. W tym momencie już bardzo się z nią identyfikuję, nadal codziennie śledzę wszelkie informacje o Polsce, ale jedno ucho mam już nastawione na Albanię - podkreślała.
Jej "Błoto słodsze niż miód" to opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy - dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. - Od 1978 do 1985 roku, czyli do śmierci Hoxhy, był to chyba okres najbardziej skrajnej izolacji i zapadającej się ekonomii Albanii - podkreślała autorka.
Małgorzata Rejmer opowiada też o ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.
Czy książka "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii" to oddanie głosu ofiarom reżimu? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Jakub Kukla
Gość: Małgorzata Rejmer (autorka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii")
Data emisji: 17.10.2018
Godzina emisji: 16.30
Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.
pg/ml