Eksperymenty myślowe Ursuli le Guin
W tym monumentalnym, rozpisanym na 1001 stron (co również jest znaczące) tomie znajdziemy – podkreślali goście Dwójkowego "Dwukropka" – niezwykły przewodnik po światach zrodzonych dzięki literackiej wyobraźni: Zamek Kafki, wyspę Robinsona Crusoe, Kraina Czarów Lewisa Carrolla, Hogwart i Dolina Muminków, niewidzialne miasta Itala Calvina czy Márquezowskie Macondo.
- Pięć, sześć wielkich współczesnych powieści fantasy sprawiło, że ta książka rozrosła się o połowę – zwracał uwagę Jan Gondowicz na dokładne przedstawienie w tym swoistym przewodniku geografii światów stworzonych choćby przez Tolkiena czy Ursulę K. Le Guin.
W jakim sensie, jak mówiła w Dwójce jedna z tłumaczek "Słownika" Jolanta Kozak, można czytać ten tom na sposób magiczny? Które opisane w "Słowniku" miejsca zaskakują, a których brakuje? W audycji komentowano również polski wkład do opisywanego w "Słowniku" imaginarium. Z jednej strony, podkreślał Jan Gondowicz, w miejscach zmyślonych odnajdywanych na kartach literatury polskiej "wyobraźnia ma mało do powiedzenia", z drugiej jednak: "posiadamy teoretycznie" fantastycznego mistrza miejsc wyobrażonych. Niestety, jest on dziś kompletnie zapomniany…
***
Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadził: Piotr Kofta
Goście: Jolanta Kozak (tłumaczka), Jan Gondowicz (krytyk literacki, tłumacz, eseista)
Data emisji: 24.11.2019
Godzina emisji: 16.00