"Pielęgniarki wychodzą na ulicę, bo nie mają innego wyjścia"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 18:00
Tematem audycji z cyklu "Nitki" było protestowanie społeczne w Polsce i jego skuteczność.
Audio
  • Czy opłaca się protestować w Polsce? - audycja z cyklu Nitki (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
Wrocław, 21 maja 2013 r. Demonstracja NSZZ Solidarność przeciwko umowom śmieciowym i zmianom w kodeksie pracy, 21 bm. przed Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu.
Wrocław, 21 maja 2013 r. Demonstracja NSZZ "Solidarność" przeciwko umowom śmieciowym i zmianom w kodeksie pracy, 21 bm. przed Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W mediach normą stały się już informacje o strajkach różnych grup zawodowych niezadowolonych z rozwiązań systemowych, czy braku poszanowania praw pracowniczych przez pracodawców. W Polsce prawo do strajku zostało zagwarantowane w ustawie o związkach zawodowych z dnia 8 października 1982. Te ostatnie skutecznie są osłabiane przez sytuację na rynku pracy i kolejne nowelizacje kodeksu pracy. - Zmiany w prawie pracy są związane z ideologią, że największym atutem Polaków jest tania praca - uważa socjolog i filozof Adam Ostolski. - Pogarszanie pozycji pracownika to najprostszy sposób na to, żeby można było mu mniej płacić - dodaje.

Gość Anki Grupińskiej zauważa, że do związków zawodowych przynależy coraz mniej ludzi, gdyż mogą do nich przynależeć osoby zatrudnione na etacie, a tych jest coraz mniej. - Druga rzecz jest taka, że w Polsce mamy bardzo silne zjawisko dyskryminacji osób ze względu na przynależność do związków. Bardzo łatwo jest taką osobę zwolnić - tłumaczy.

Tymczasem jak zauważa Małgorzata Aulejtner z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych to właśnie związki zawodowe pozwalają bronić pracowników przed niekorzystnymi zmianami w prawie i nieuczciwą polityką pracodawców.

Więcej na ten temat sytuacji polskich związków zawodowych, pielęgniarek i szpitali w nagraniu audycji.

Zobacz więcej na temat: POLSKA protest
Czytaj także

Uczniowie chcą być współgospodarzami szkół

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 19:15
- Udało nam się na przerwach uruchomić radiowęzeł, co pozwala na lepszy relaks między lekcjami - mówił w Dwójce jeden z uczestników dyskusji o życiu szkoły z uczniowskiej perspektywy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Walc - człowiek, który wyrwał się ubecji

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 11:17
Aresztowany został w marcu 1968 roku za działalność w komitecie strajkowym na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka miesięcy współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. Zrezygnował najwcześniej, jak mógł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojenna tułaczka Anny Mass

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 20:00
Historia życia pani Anny, która była gościem Anki Grupińskiej w audycji "Nitki", to dramatyczna i pełna paradoksów odyseja...
rozwiń zwiń