Prawdziwa historia "internatów"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 17:00
Jakie były warunki w ośrodkach odosobnienia? Jak spędzano w nich czas? Czym różniło się internowanie od aresztu i uwięzienia? Co działo się z internowanymi po ich uwolnieniu? O tym porozmawiamy w kolejnej audycji z cyklu "Za kurtyną PRL-u".
Prawdziwa historia internatów
Foto: gacabo/Flickr/CC

O internowaniu jako środku administracyjnym władze PRL-u myślały już w latach 70. Realizacja tych zamysłów nastąpiła wraz z wprowadzeniem stanu wojennego. W ośrodkach odosobnienia uwięziono z jednej strony prominentnych działaczy partyjnych ekipy Edwarda Gierka, z drugiej - "ekstremę" Solidarności.

Gościem audycji "Za kurtyną PRL-u" będzie dr hab. Marek Żukowski - autor książki "Ośrodki odosobnienia w Polsce w Latach 1981-1982". Sięgniemy również do Archiwum Polskiego Radia.

Na audycję zapraszają Agata Kwiecińska i Michał Nowak.

8 lutego (sobota), godz. 12.00-13.00

mc/jp

>>>Stan wojenny - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia<<<

Czytaj także

Jak Zachód rozgrywał kartę Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 18:00
- W 1982 roku władze niemieckie zwolniły z opłat paczki wysyłane do Polski. To był realny gest, który miał przełożenie na życie Polaków w czasach stanu wojennego - opowiadał w Dwójce Patryk Pleskot, autor książki "Kłopotliwa Panna >>S<<".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cudzoziemcy w PRL-u: przyjeżdżali nie tylko z miłości

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 00:00
- O Polsce nie wiedziałam prawie nic. Wyobrażałam sobie, że ten kraj jest nie do życia, ale byłam młoda, nie bardzo się przejmowałam - w "Przestrzeniach kultury" przyglądaliśmy się świadectwom cudzoziemców, którzy zdecydowali się na życie za żelazną kurtyną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kłopotliwa wolność opozycjonistów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 20:00
- Jaruzelski mówił, że ci, którzy chcą, mogą opuścić kraj. Większości tych, którzy wyjechali, nie zmuszano do emigracji. Nie pozostawiono im jednak wielkiego wyboru - mówił w Dwójce Krzysztof Turowski, jeden z internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego.
rozwiń zwiń