Tomasz Licak/Radek Wośko Quartet ruszają w trasę z nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 15:00
Tomasz Licak/Radek Wośko Quartet jest jednym z kilku polsko-duńskich zespołów powstałych w ostatnich latach z inicjatywy polskich muzyków mieszkających w Danii. Artyści wybierają się do Polski z albumem "Entrails United“.
fragment okładki płyty
fragment okładki płytyFoto: materiały promocyjne

Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy perkusisty Radka Wośko. Pierwotnie było to trio, w którym, obok założyciela zespołu, znaleźli się również dwaj doskonali duńscy muzycy - pianista Carl Winther oraz basista Martin Buhl. W 2013 roku do grupy dołączył saksofonista Tomasz Licak i tak powstał międzynarodowy kwartet, którego liderzy stawiali pierwsze wspólne jazzowe kroki ponad 10 lat temu w Szczecinie. Pozytywna energia i wspólne tworzenie zaowocowały nagrodą Grand Prix w konkursie 49. Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.

Tomasz Licak/Radek Wośko Quartet jest jednym z kilku polsko-duńskich zespołów powstałych w ostatnich latach z inicjatywy polskich muzyków mieszkających w Danii. Warto pokrótce przedstawić członków zespołu.

Tomasz Licak, absolwent Akademii Muzycznej im. Carla Nielsena w Odense, odbywa obecnie studia podyplomowe w elitarnej Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Radek Wośko, absolwent studiów pierwszego stopnia w Akademii Muzycznej im. Carla Nielsena w Odense, ostatni rok poświęcił rozwijaniu swoich umiejętności, mieszkając w Nowym Jorku oraz Ghanie. Carl Winther, znakomity muzyk młodego pokolenia, ma na koncie liczne sukcesy w światowych konkursach jazzowych (m.in Getxo Jazz Competition 2011 z własnym triem). Przez ostatnie lata koncertował z muzykami takimi jak Jerry Bergonzi czy George Garzone. Ostatnim z członków zespołu jest Martin Buhl, który m.in. pod okiem Grega Cohena studiuje obecnie w Instytucie Jazzowym w Berlinie.

Debiutancka płyta zespołu jest rezultatem dwóch tras koncertowych, a decyzję o jej powstaniu przypieczętował sukces na wrocławskim festiwalu. Nagrania zostały zarejestrowane w studiu RecPublica w Lubrzy w listopadzie 2013 roku, podczas drugiej trasy koncertowej zespołu, i stanowią podsumowanie dotychczasowych działań muzycznych kwartetu. Wszystkie utwory znajdujące się na płycie są autorstwa członków zespołu, większość z nich napisana specjalnie z myślą o tym nagraniu.

"Entrails United“, nieco przewrotny tytuł płyty, odnosi się do samej istoty procesu tworzenia. Zjednoczenie to także słowo opisujące siłę płynącą ze wspólnego rozwoju muzycznego, ze wspólnego grania, komunikowania się poprzez muzykę. Płyta powstała w wyniku zderzenia silnych osobowości, dla których muzyka jazzowa, improwizowana, jest rodzajem spoiwa, wspólnego języka, który doskonale rozumieją. Główne źródło inspiracji stanowi dla kwartetu wspólne granie, przebywanie na scenie w poczuciu tworzenia nowej wartości, będącej efektem przekraczania własnych umiejętności i ograniczeń.

Trasa promująca płytę:

4.04 Szczecin - 13 Muz

5.04 Goleniów - Teatr Brama

6.06 Wrocław - Mleczarnia

7.04 Kraków - Piec Art

8.04 Wrocław - Jazz nad Odrą

9.04 Łódź - Wytwórnia

11.04 Szczecinek - Sint Ji Lounge

12.04 Złocieniec - Piccolo

materiały promocyjne/mm

Zobacz więcej na temat: Dania Jazz koncert MUZYKA
Czytaj także

Jan Kopiński. Polak w Nottingham

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 10:00
O niespodziankach, jakie czekały na zachodnich muzyków grających trasy koncertowe w Polsce lat 80., o celtyckich echach w muzyce Alberta Aylera, o kolektywizacji ukraińskiej wsi - to tylko niektóre z tematów, które poruszyliśmy w rozmowie z Janem Kopinskim, znakomitym brytyjskim saksofonistą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Napiórkowski został wirtuozem gitary dzięki cioci Basi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 16:05
Znakomity gitarzysta, kompozytor, szef różnych zespołów wspomina, że o wyborze instrumentu zadecydował przypadek. Jego ciotka pokazała jak na gitarze zagrać cztery akordy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata zamiast modlitwy wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 11:58
Nie ma drugiego tak biegłego w klasycznej muzyce Indii, a jednocześnie tak mocno związanego z jazzem tablisty jak Zakir Hussain. O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem, wirtuoz opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń