Jan Englert jako Kordian - słuchowisko na podstawie arcydzieła Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 18:00
Jeden z najsłynniejszych dramatów epoki romantyzmu zainscenizowany przy użyciu środków radiowych. W Dwójce zaprezentowaliśmy słuchowisko "Kordian" w reżyserii Zbigniewa Kopalki. W tytułowej roli - znakomity Jan Englert. Partnerowali mu m.in. Zbigniew Zapasiewicz i Magdalena Zawadzka. 
Jan Englert
Jan EnglertFoto: Tadeusz Zagoździński/PAP

Dramat romantyczny "Kordian" Juliusza Słowackiego powstał w Genewie w 1833 roku, został wydany anonimowo w 1834 r. w Paryżu. Doświadczenia bohatera dramatu stanowią rodzaj dialogu z niezwykle poczytną w początkach XIX wieku powieścią epistolarną "Cierpienia młodego Wertera" oraz dramatem "Faust" Goethego (motyw rozczarowania i samobójstwa; postać Mefistofelesa jako rządzącego historią), poematem George'a Byrona "Wędrówki Childe Harolda", tradycją dramatu szekspirowskiego (np. w scenie psychicznej walki zamachowcy ze swym strachem i wyobraźnią), a także z częścią III "Dziadów" Adama Mickiewicza (tu wskazać można m.in. propozycję zastąpienia cierpiętniczej koncepcji streszczonej hasłem "Polska Chrystusem narodów" aktywistyczną i laicką koncepcją winkelriedyzmu).

***

Juliusz Słowacki "Kordian" (prod. 1986)

reżyseria: Zbigniew Kopalko

obsada: Jan Englert - w roli Kordiana, Zbigniew Zapasiewicz, Magdalena Zawadzka, Jan Świderski, Jerzy Kamas, Andrzej Szalawski, Marek Walczewski i inni

***

Na audycję "Słuchowisko na lato" zaprosiliśmy w sobotę (7.08) w godz. 18.00-19.30.

pg/wmkor/zch

Czytaj także

"Juliusz Słowacki w czasie zaborów był bardzo cenzurowany"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 18:00
- Najwięcej edycji utworów Słowackiego ukazało się w największych centrach wydawniczych, we Lwowie i Warszawie. Za granicą przede wszystkim wydawano je w Paryżu i Lipsku - mówiła na antenie Dwójki dr Małgorzata Rowicka, badaczka historii ruchu wydawniczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzieła zebrane" Słowackiego. "Drukujemy wszystko, co udało się znaleźć i zidentyfikować"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 22:30
- Niezależnie od tego, że w XXI wieku udało się już odnaleźć parę rękopisów, to wiemy też, że bardzo dużo zaginęło i cały czas czekamy na nowe odkrycia. W związku z tym będą to wszystkie dzieła, ale tylko na określony moment - mówił w Dwójce prof. Marek Troszyński, redaktor naukowy nowego wydania "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego. 
rozwiń zwiń