John Tilbury wraca do Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 16:00
Przed półwieczem legendarny interpretator muzyki Cage'a i Feldmana oraz mistrz improwizacji – John Tilbury jako jeden z pierwszych zachodnich artystów zaszczepiał w Polsce wyzwolonego ducha muzyki eksperymentalnej. Na początku nowego stulecia powraca, by opowiedzieć nam o kulturowym fenomenie Polski lat 60.
Plakat promujący projekt Grand Tour
Plakat promujący projekt "Grand Tour"Foto: materiały promocyjne

Odwilż po 1956 roku dała muzyce w Polsce nowe możliwości rozwoju. Obok spektakularnych inicjatyw takich jak Warszawska Jesień i Studio Eksperymentalne Polskiego Radia władze postawiły również na stypendia dla obiecujących zagranicznych instrumentalistów. Z jednego z nich skorzystał w 1961 roku John Tilbury. Znalazł się w ten sposób w Warszawie, która dzięki złagodzeniu polityki kulturalnej stała się przyjaznym miejscem dla rozwoju wszelakich sztuk.

Tilbury’ego przyjechał do Polski na studia pianistyczne u Zbigniewa Drzewieckiego. Szybko jednak zaprzyjaźnił się z czołówką młodych polskich kompozytorów eksperymentujących -€“ Zbigniewem Rudzińskim, Tomaszem Sikorskim, a także Zygmuntem Krauze. Pokazywał im partytury najnowszych utworów zza Żelaznej Kurtyny. Pewnego razu zaproponował zorganizowanie koncertu. Młodzi muzycy poprosili o pomoc Józefa Patkowskiego -€“ twórcę Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Radio udostępniło im studio na próby i koncerty. Tak narodził się legendarny Warsztat Muzyczny (Musical Workshop). Projekt angażował różnych muzyków w zależności od programu przygotowywanego koncertu. To właśnie artystom zgromadzonym  wokół Johna Tilbury’ego zawdzięczamy liczne polskie prawykonania dzieł Johna Cage’a, Mortona Feldmana, Christiana Wollfa, Corneliusa Cardew, Terry’ego Rileya, La Monte Younga oraz innych mistrzów muzyki eksperymentalnej.

Do Polski Tilbury wracał wielokrotnie już jako uznany interpretator amerykańskiej i brytyjskiej muzyki eksperymentalnej oraz członek słynnych zespołów Scratch Orchestra Corneliusa Cardew oraz AMM. Tym razem wraca na dłużej. aby spotkać się ponownie z Zygmuntem Krauze i wykonać kompozycje, które grali kiedyś razem na Warszawskiej Jesieni w ramach Warsztatu Muzycznego. Pionierskie dzieła m. in. Feldmana, Rileya, Krauzego i Sikorskiego zabrzmią 27 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert zostanie zarejestrowany i opublikowany na płycie Bôłt Records.

mm

Zobacz więcej na temat: muzyka współczesna MUZYKA
Czytaj także

Wspomnienia Zygmunta Krauzego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 16:00
W "Zapiskach ze współczesności" słuchaliśmy wspomnień znakomitego kompozytora, pianisty i pedagoga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Kaspszyk: dziś muzyków już nic nie zaskoczy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 19:24
– Orkiestrze nie trzeba dzisiaj niczego tłumaczyć. Muzycy są przygotowani już na pierwszej próbie – mówił dyrygent finałowego koncertu Warszawskiej Jesieni.
rozwiń zwiń