Powieść w Teatrze Wyobraźni: Marek Hłasko "Cmentarze"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2009 16:53
Słuchowisko premierowe w adaptacji Ewy Stockiej-Kalinowskiej i reż. Jana Warenyci zrealizowane dla uczczenia 40. rocznicy śmierci Marka Hłaski.

20 czerwca 2009, godz. 18:00


11 stycznia 1958 roku Marek Hłasko otrzymuje Nagrodę Literacką wydawców. Realizując wcześniej podjęty zamiar 20 lutego wyjeżdża do Paryża na zaproszenie Jerzego Giedroycia i paryskiej Kultury. W pierwszym okresie swojego pobytu w Paryżu mieszkał w siedzibie "Kultury"' w Maisons Laffitte. Na przełomie marca i kwietnia ukazują się wydane w jednym tomie nakładem Instytutu Literackiego opowiadania Cmentarze i Następny do raju. Za Cmentarze otrzymuje Hłasko nagrodę literacką "Kultury" dla pisarza krajowego. A już 5 kwietnia w "Trybunie Ludu" ukazuje się napastliwy i potępiający Hłaskę artykuł zatytułowany Primadonna jednego tygodnia. Artykuł ten jest początkiem dyskredytującej pisarza kampanii prasowej.

Można więc powiedzieć, że to od Cmentarzy rozpoczęła się emigracyjna droga Marka Hłaski.
Cmentarze to opowiedziana w duchu Kafki historia przypadkowego spotkania Franciszka Kowalskiego ze znajomym z czasów partyzanckich, które okazuje się dla bohatera katastrofalne w skutkach. Kilka beztrosko rzuconych słów i Franciszek Kowalski, dotychczas uczciwy i oddany sprawie członek partii, trafia do aresztu, zostaje posądzony o dwulicowość i dywersję, pozbawiony legitymacji partyjnej, wyrzucony z pracy. Próbując się oczyścić, zwraca się do swoich dawnych towarzyszy z partyzantki, którzy mogliby zaświadczyć o jego uczciwości.

Czytaj także

Dwójka na weekend

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2009 11:50
W najbliższy weekend Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska według znakomitego opowiadania Franza Kafki pt. „Proces” oraz na spotkanie z Wacławem Tkaczukiem – tegorocznym laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Henryk Sienkiewicz "Bez dogmatu"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2009 15:01
Druga część słuchowiska w adaptacji Bogumiły Prządki. Reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego. W rolach głównych: Tadeusz Borowski, Barbara Szyszko, Zofia Rysiówna, Zdzisław Wardejn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Andrzej Chciuk "Stary Ocean"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2009 13:37
W audycji Powieć w Teatrze Wyobraźni adaptacja książki Andrzeja Chciuka "Stary Ocean" w reżyserii Romany Bobrowskiej.Zapraszamy.
rozwiń zwiń