Niemiecki relaks pod Oświęcimiem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 17:00
– Gdy nie zna się kontekstu tych zdjęć, widzi się grupę młodych ludzi spędzających wspólnie czas – mówił Paul Bargetto, reżyser spektaklu "Album Karla Höckera".
Audio
  • Z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk i Paulem Bargetto, twórcami spektaklu "Album Karla Höckera", rozmawia Dawid Dziedziczak (Wybieram Dwójkę)
Spektakl Album Karla Hckera w warszawskim Instytucie Teatralnym powstał przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza
Spektakl "Album Karla Höckera" w warszawskim Instytucie Teatralnym powstał przy współpracy z Instytutem Adama MickiewiczaFoto: Anna Tomczyńska/Instytut Teatralny

Historia ta rozpoczęła się w 2006 r., gdy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie otrzymało album ze 116 zdjęciami - osobistą kolekcję oficera SS Karla Höckera, adiutanta jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Fotografie przedstawiają oficerów SS podczas wypoczynku w ośrodku Solahuette niedaleko Oświęcimia.

Na zdjęciach nie ma więźniów ani obrazów obozu śmierci, tylko zrelaksowani, zajęci zabawą ludzie. Pojawia się tam wiele ważnych postaci, m.in. dr Josef Mengele i Rudolf Hess. Paul Bargetto z zespołem teatru Transatlantyk zrealizował w warszawskim Instytucie Teatralnym spektakl oparty na analizie fotografii i aktorskich improwizacjach na ich temat.

– Widzimy zbrodniarzy jako zwykłych ludzi, którzy prowadzą normalne życie – powiedział Paul Bargetto. – Często są postrzegani jako nieludzcy, a byli takimi samymi ludźmi jak my. To wielka prawda tego albumu, która wydaje się najtrudniejsza do zaakceptowania i odkrycia – dodał.

***

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Goście: Paul Bargetto (reżyser "Albumu Karla Höckera") i Małgorzata Sikorska-Miszczuk (dramaturg spektaklu)

Data emisji: 20.01.2014

Godzina emisji: 16.35

Materiał został wyemitowany w audycji: "Wybieram Dwójkę".

mc

Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Historii Żydów Polskich: zwiedzający podążają drogą ofiar zagłady

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 17:00
- Opowiadając o Holokauście ograniczaliśmy się do materiałów z "Archiwum Ringelbluma". Chcieliśmy też, by zwiedzający powtórzyli doświadczenie Żydów nieświadomych czekającego ich losu. Obraz staje się stopniowo coraz bardziej klarowny i w końcu możemy ujrzeć całą morderczą machinę - mówiła Barbarą Kirshenblatt-Gimblett, dyrektorka programowa Muzeum.
rozwiń zwiń