Od wodewilu do musicalu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2008 13:30
"Od wodewilu do musicalu" - audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki o ewolucji formy artystycznej, którą w Polsce określa się również mianem "śpiewogry". Gościem autorek będzie redaktor naczelny miesięcznika "Dialog" - Jacek Sieradzki. Zapraszamy

26 stycznia 2008, godz. 21:30

Wodewil jako odrębny gatunek widowiska teatralnego pojawił się we Francji w XVIII wieku, ale w pełni rozwinął się dopiero sto lat później, a przyczynili się do tego tacy autorzy jak H. Meihlac, L. Halevy, E. Labiche. W Polsce pierwszym wodewilem była "Nędza uszczęśliwiona" Macieja Kamieńskiego do słów Wojciecha Bogusławskiego. Obok dialogów o charakterze farsowym w wodewilu muszą się znaleźć partie śpiewane - niektóre o charakterze komentarzy, refleksji, inne stanowiące element intrygi. Sięgając do radiowego archiwum, autorki przypomną fragmenty m.in.: "Nędzy uszczęśliwionej", "Krakowiaków i górali" Wojciecha Bogusławskiego z muzyką J. Stefaniego, "Królowę Przedmieścia" W. Powiadowskiego i Konstantego Krumłowskiego, "Żołnierza królowej Madagaskaru" Stanisława Dobrzańskiego w przeróbce Juliana Tuwima i w opracowaniu muzycznym Tadeusza Sygietyńskiego oraz słynną "Podróż po Warszawie" Feliksa Schobera. Z musicali usłyszą Państwo fragmenty klasyki tego gatunku -  m.in.: "My Fair Lady" Fredericka Loewego i Alana Jay Lernera na podstawie sztuki George'a  Bernarda Shawa "Pigmalion"  i "Skrzypka" na dachu" z muzyką Jerry'ego Bocha i słowami Shaeldona Harnicka. Libretto - Josepha Steina oparte na książce  "Dzieje Tewji Mleczarza" Szolema Alejchema.

* * *

Pretekstem artystycznym do powstania tej audycji stała się premiera wodewilu Eugena Labiche'a Słomkowy kapelusz, bodaj najbardziej znanej farsy Eugena Labiche'a (1815 - 1888). Jej bohaterem jest pewien zacny młodzian, którego rumak zjadł przypadkiem słomkowy kapelusz wiszący na drzewie. Powoduje to szereg piętrzących się komplikacji, których efektem jest szalona galopada żartów i pomyłek.

Na premierę słuchowiska zapraszamy w sobotę 26 stycznia 2008 o godzinie 18:00

* * *

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Eugene Labiche Słomkowy kapelusz w przekładzie Juliana Tuwima.

PREMIERA w adaptacji i reżyserii Jana Warenyci.

Występują:

Grzegorz Damięcki, Marian Opania, Damian Damięcki, Wiesław Michnikowski, Jan Matyjaszkiewicz, Ewa Wiśniewska, Piotr Bajor, Marcin Troński, Krzysztof Wakuliński, Tomasz Steciuk, Ewa Borowik, Marta Chodorowska, Joanna Jeżewska, Monika Pikuła, Andrzej Tomecki i Katia Paliwoda.

Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Eugene Labiche "Słomkowy kapelusz". PREMIERA!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2008 18:00
W audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni premiera słuchowiska "Słomkowy kapelusz".
rozwiń zwiń