W cieniu drzewa granatu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 20:04
Tariq Ali snuje opowieść o rodzinie arabskich arystokratów, którzy w obliczu zagłady własnej cywilizacji muszą dokonywać dramatycznych wyborów.
W cieniu drzewa granatu - Tariq Ali
W cieniu drzewa granatu - Tariq AliFoto: materiały prasowe

Grenada, rok 1499. Jiménez de Cisneros, bezwzględny arcybiskup Toledo i zagorzały orędownik rekonkwisty i inkwizycji, obsesyjnie dąży do całkowitego usunięcia muzułmanów z Hiszpanii i wymazania kultury mauretańskiej z historii chrześcijańskiej Europy. Za cichym przyzwoleniem Izabeli Kastylijskiej przeprowadza konfiskatę i publiczne palenie arabskich ksiąg oraz przymusowe konwersje Arabów. Świat eklektycznej, wyrafinowanej andaluzyjskiej kultury oraz harmonijnej egzystencji muzułmanów, chrześcijan i żydów dobiega właśnie końca.

Od decyzji Umara Ibn Farida, głowy rodu Al-Hudajl i przywódcy społeczności muzułmańskiej, zależy życie nie tylko jego rodziny, lecz także wszystkich jego poddanych. Jak wysoką cenę jest w stanie zapłacić za wierność własnej tradycji? Co wybrać, gdy wybierać trzeba między życiem a szacunkiem dzieci, przyjaciół, podwładnych?

Tariq Ali (ur. 1943 w Lahore) – Brytyjczyk pakistańskiego pochodzenia, absolwent Oxfordu, pisarz, politolog, filozof i reżyser. Autor kilkunastu książek poświęconych historii powszechnej i polityce oraz licznych scenariuszy filmowych i teatralnych. Redaktor naczelny magazynu "New Left Review” i publicysta związany z "The Guardian” oraz BBC Radio.

materiały wydawcy/pp

Zobacz więcej na temat: Hiszpania islam literatura
Czytaj także

Mapy bólu, historie znikania. 70. rocznica urodzin W.G. Sebalda

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 15:00
18 maja 1944 urodził się W.G. Sebald - twórca osobny, uważany za jednego z największych pisarzy 2. poł. XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedmiu wspaniałych sekretarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 09:55
W czwartkowym "Sezonie na Dwójkę" porozmawiamy z prof. Jerzym Eislerem, autorem książki "Siedmiu wspaniałych". Książka, będąca swoistym pocztem pierwszych sekretarzy KC PZPR, ukazała się w oficynie Czerwone i Czarne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sońka Karpowicza. "Miała za słabe karty, żeby uzyskać szczęście"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 08:00
Niepiśmienna chłopka z krańca Polski zakochuje się w czasie II wojny w oficerze SS... Zasłyszana za młodu historia już od dawna czekała na pióro Ignacego Karpowicza.
rozwiń zwiń