Na charakter Jazztopadu składają się prawykonania utworów zamawianych rokrocznie u światowej sławy muzyków, prezentowanie jazzu i muzyki improwizowanej zarówno w wykonaniu artystów z odległych zakątków świata (Korea, Japonia, Australia), jak i młodych Polaków. Ale też cieszące się ogromnym zainteresowaniem koncerty w mieszkaniach prywatnych, warsztaty mistrzowskie i projekcje filmowe współorganizowane z Kinem Nowe Horyzonty.
Rok 2014 przynosi dla Jazztopadu nowe wyzwania. W ciągu jedenastu dni kolejnej edycji festiwalu znów zawitają do Wrocławia wielcy artyści świata jazzu. Większość z nich przyjedzie do Polski wyłącznie na koncert w ramach Jazztopadu.
13 listopada festiwal otworzy premierowy występ Nate Wooley Quintet, którego liderem jest rozchwytywany w ostatnich latach amerykański trębacz i kompozytor pokolenia lat siedemdziesiątych. Razem z sopranistką Megan Schubert i Festival Cello Ensemble w pierwszej części swojego koncertu artysta wykona kompozycję stworzoną na specjalne zamówienie festiwalu.
Nadzwyczajnie zapowiada się występ zespołu Golden Quartet (14 listopada), którego liderem jest amerykański trębacz-multiinstrumentalista i kompozytor Ishmael Wadada Leo Smith. Specjalnie dla festiwalu Jazztopad skomponuje on nowe dzieło, które wykona z NFM Orkiestrą Symfoniczną.
Kompozycję stworzoną na zamówienie wrocławskiego festiwalu usłyszymy też 15 listopada w wykonaniu nowojorskiego wiolonczelisty i kompozytora Erika Friedlandera, który wystąpi solo oraz z towarzyszeniem muzyków Narodowego Forum Muzyki. Nietuzinkowy improwizator o nieskrępowanej wyobraźni, zakorzeniony w amerykańskiej tradycji muzycznej jest specjalistą od muzyki teatralnej i filmowej, a przede wszystkim wyjątkowym eksperymentatorem, współpracującym i nagrywającym z Johnem Zornem i dla jego wytwórni Tzadik.
Wykraczając poza nurt stricte jazzowy, 16 listopada przedstawimy wrocławskiej publiczności niebywałą osobowość muzyki afrykańskiej – wibrafonistę, pianistę, perkusjonistę, a nade wszystko twórcę Ethio-jazzu – Mulatu Astatke. W 2004 roku nagrał siedem utworów do filmu Broken Flowers Jima Jarmuscha, podbijając tym samym serca miłośników kina. Jego muzyka, naznaczona tanecznością i afrykańskim groovem, jest nośnikiem pozytywnej energii, ogniwem łączącym kontynenty i pokolenia.
Ukoronowaniem festiwalu będzie koncert absolutnej legendy nowojorskiej awangardy – Pharoaha Sandersa. Już sam Ornette Coleman okrzyknął go największym saksofonistą tenorowym na świecie!
A to tylko część artystów, którzy wystąpią w tym roku na Jazztopadzie. Szczegółowy program na stronie festiwalu: www.jazztopad.pl.
materiały promocyjne/mm/bch