Wasowski "makabryczny"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 19:00
W tym odcinku cyklu: "makabryczne" wątki w twórczości Jerzego Wasowskiego do słów Jeremiego Przybory. Piosenki z Kabaretu Starszych Panów oraz Divertiment. Wdzięk, humor i makabra w mistrzowskim połączeniu.
Jerzy Wasowski
Jerzy WasowskiFoto: prywatne archiwum rodziny Wasowskich

Na audycję zapraszają Monika i Grzegorz Wasowscy.

14 grudnia (sobota), godz. 13.00

***

Jerzy Wasowski był związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych, początkowo pracował jako inżynier. W 1949 wraz z Jeremim Przyborą stworzył radiowy teatrzyk Eterek. W 1958 ci sami dwaj twórcy stworzyli telewizyjny Kabaret Starszych Panów, dla którego Wasowski skomponował dziesiątki popularnych piosenek (np. "Nie odchodź", "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory", "Bo we mnie jest seks", "Kaziu, zakochaj się", "Przeklnę cię").

Przez 8 lat działalności pod szyldem Kabaret Starszych Panów (1958-1966) autor - Jeremi Przybora (Pan B) i kompozytor - Jerzy Wasowski (Pan A) stworzyli wraz ze znakomitymi aktorami świat niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

W sumie stworzył ok. 700 piosenek, w tym ok. 100 dla dzieci, ok. 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów animowanych i fabularnych, sztuk teatralnych.

Płyty z piosenkami Kabaretu Starszych Panów można kupić w radiowym sklepie

Zobacz więcej na temat: Jerzy Wasowski
Czytaj także

Jerzy Wasowski w krawacie chodził nawet na plażę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 11:32
- Tata mawiał, że pisze piosenki niewymagające wysiłku intelektualnego od słuchacza, bo ten wysiłek zostawia sobie - w 100. rocznicę urodzin współtwórcę Kabaretu Starszych Panów wspominali w Dwójce jego syn Grzegorz Wasowski i Jerzy Kisielewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wasowski - próba portretu współczesnego

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 10:00
Życie Jerzego Wasowskiego, znakomitego kompozytora, reżysera, aktora i współtwórcy legendarnego "Kabaretu Starszych Panów" będzie tematem piątkowych "Opowieści po zmroku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Gałczyński nie został aktorem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 11:00
- Gałczyński próbował uczyć się aktorstwa, ale nie nadawał się do tego, ponieważ był zbyt prawdziwy. Był za bardzo poetą, żeby być aktorem - mówiła w Dwójce Anna Arno, autorka książki "Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta".
rozwiń zwiń