Zanim Jerzy Wasowski założył czarny cylinder i surdut, by w ramach Kabaretu Starszych Panów komponować piosenki, które do dziś pozostają kwintesencją smaku, stylu i błyskotliwego poczucia humoru, to przez długi okres swoją przyszłość wiązał przede wszystkim z nauką i nowymi technologiami.
We wrześniu 1939 roku jako pracownik Polskiego Radia wsławił się uruchomieniem uszkodzonego nadajnika Warszawa II, co po latach uznawał za najdonioślejszy moment w swojej zawodowej karierze. Pracę w dziale technicznym radia porzucił jednak wkrótce na rzecz muzyki. - Tata zaczął komponować, kiedy okazało się, że z kariera naukowa mu nie wyjdzie i że pisanie piosenek będzie najprzyjemniejszym i najmniej nudnym zajęciem, które pozwoli mu utrzymać rodzinę - opowiadał w "Sezonie na Dwójkę" Grzegorz Wasowski.
Jerzy Wasowski swoje najdoskonalsze utwory skomponował do słów Jeremiego Przybory, z którym w roku 1958 stworzył Kabaret Starszych Panów. W jednym z zaprezentowanych w audycji archiwalnych wywiadów Wasowski żartował, że całe to komponowanie sprowadza się do podkładania różnych dźwięków pod różne sylaby, tak żeby było różnorodnie i się nie powtarzało. - Tata komponował przede wszystkim w głowie, a następnie sobie zapisywał nuty - tłumaczył Grzegorz Wasowski. - Jak skomponował, to nagrywał aktorom wersje demo, w ktróych grał i śpiewał. Artysta miał już gotową interpretację. Wystarczyło, że to powtórzył - dodawał.
Więcej anegdot o Jerzym Wasowskim w nagraniu audycji.
Jerzy Wasowski był związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych, początkowo pracował jako inżynier. W 1949 wraz z Jeremim Przyborą stworzył radiowy teatrzyk Eterek. W 1958 ci sami dwaj twórcy stworzyli telewizyjny Kabaret Starszych Panów, dla którego Wasowski skomponował dziesiątki popularnych piosenek (np. "Nie odchodź", "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory", "Bo we mnie jest seks", "Kaziu, zakochaj się", "Przeklnę cię").
Przez 8 lat działalności pod szyldem Kabaret Starszych Panów (1958-1966) autor – Jeremi Przybora (Pan B) i kompozytor – Jerzy Wasowski (Pan A) stworzyli wraz ze znakomitymi aktorami świat niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.
W sumie stworzył ok. 700 piosenek, w tym ok. 100 dla dzieci, ok. 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów animowanych i fabularnych, sztuk teatralnych.
Płyty z piosenkami Kabaretu Starszych Panów można kupić w radiowym sklepie