Punktem wyjścia do rozmowy w audycji "W tyglu kultury" był zbiór tekstów Benjamina Wikera "10 książek, które popsuły świat". Amerykański pisarz stawia w nim tezę, że w historii literatury filozoficznej istnieją takie książki, które zatruły nasze myślenie.
- To się stało nie dlatego, że pokazały jakiś sposób argumentowania, ale dlatego, że wielu ludzi ten sposób argumentowania przejęło, często w sposób bezkrytyczny - zauważał Mateusz Matyszkowicz, filozof współpracujący z "Frondą".
Jedną z takich niebezpiecznych lektur zdaniem Wikera jest "Książę" Niccola Machiavellego, w której skuteczność działania została przedłożona nad moralność i cnotę. Zdaniem Matyszkowicza dzieło florentczyka zmieniło sposób postrzegania władzy w Europie. - On zepsuł pewne podstawowe wartości, które dotychczas stanowiły spoiwo politycznej wspólnoty Europy.
Barbara Schabowska i Piotr Pałka; fot. Grzegorz Śledź/PR2
Dziś idee Machiavellego są popularne chociażby w świecie wielkich korporacji. Pozostają one jednak w sprzeczności z poglądami współczesnych konserwatystów. Jak zdaniem środowiska Hipster Prawicy powinien postępować tytułowy Książę?
- My nie możemy odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to zakłada pewną ideologizację - zwracał uwagę Piotr Pałka, publicysta "Frondy". - Konserwatyzm jest aideologiczny. Jedyne, co mógłbym powiedzieć o swoim wyobrażeniu na temat naszego Księcia, to to, że byłaby to osoba rozsądna, bo konserwatysta powinien postępować roztropnie i czytać na bieżąco rzeczywistość...
Więcej na temat "lektur zakazanych", ale też i stosunku do rzeczywistości środowiska młodych konserwatystów, określanych mianem Hipster Prawicy, w nagraniu audycji. W spotkaniu udział wzięli Mateusz Matyszkowicz, Dawid Wildstein i Piotr Pałka.
Audycję prowadziła Barbara Schabowska.
Wideo ze spotkania wkrótce na naszej stronie.
bch