Na każdy ze świątecznych dni przygotowaliśmy dla Państwa oprawę muzyczną, która podkreśli ich szczególny charakter. Nie zabraknie transmisji z festiwalu Misteria Paschalia, wrócimy do festiwalu Wratislavia Cantans, ale też posłuchamy, jak w Wielkanoc śpiewano na polskiej wsi.
***
W Wielką Sobotę o godz. 11.30 w audycji "Droga przez mąkę" opowiedzieliśmy o przepisach na potrawy z jaj, zawartych w starych polskich książkach kucharskich.
O godz. 12.00 przedstawiliśmy reportaż z przebiegu uroczystości Semana Santa w hiszpańskiej Zamorze, podczas której przypominana jest historia ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.
Po godz. 16.00 w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zaprosiliśmy na spacer po kopalni soli w Wieliczce.
Z kolei o 18.30 rozmawialiśmy o sensie rytuałów ofiarniczych.
Późnym wieczorem - o 22.30 - zastanawialiśmy się natomiast, co współczesny człowiek może znaleźć dla siebie w tekstach mistyczek.
***
W Wielką Niedzielę przed południem wybraliśmy się do Rzymu. W audycji "W stronę sztuki" (godz. 10.30) dr Bożena Fabiani zabrała nas do Bazyliki św. Krzyża Jerozolimskiego.
Wielka architektura towarzyszyła nam także po południu W specjalnej audycji przypomnieliśmy postać Jana Zachwatowicza, architekta odpowiedzialnego m.in. za rekonstrukcję Starego Miasta w Warszawie.
O godz. 18.00 z Wiktorem Zborowskim rozmawialiśmy o jego aktorskiej drodze i... sprzątaniu lasów.
Z kolei po 19.30 przybliżyliśmy postać Konstancji Czirenberg - XVII-wiecznej gdańskiej śpiewaczki nazywanej Bałtycką Syreną.
***
W Poniedziałek Wielkanocny od rana przypominaliśmy ludowe zwyczaje związane z tym dniem.
Po godz. 14.00 przedstawiliśmy dzieje rodziny Słowińskich z Kościeliska, która wydała na świat wielu znakomitych artystów.
Godzinę później wysłuchaliśmy opowieści o wielkanocnym kolędowaniu, o barwnych przebierańcach z Małopolski, o wielkanocnych ozdobach, palmach i pisankach.
W ludowym klimacie pozostaniemy też po godz. 18.00. Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" będzie Antoni Kroh, polski pisarz, etnograf, kurator wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat.
Nie zapominamy o setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora, które obchodzić będzemy w poniedziałkowy wieczór o godz. 21.00.
Zapraszamy!