Wielkanoc z radiową Dwójką

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 14:52
Życząc Państwu spokojnych i rodzinnych Świąt, zapraszamy do spędzenia ich również w towarzystwie Programu 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Wielka Sobota w Dwójce - zapraszają autorzy audycji
  • Niedziela Wielkanocna w Dwójce - zapraszają autorzy audycji
  • Poniedziałek Wielkanocny w Dwójce - zapraszają autorzy audycji
Wydarzenie zmartwychwstania Chrystusa jest dla chrześcijan zapowiedzią i gwarantem powszechnego zmartwychwstania wszystkich ludzi na dźwięk trąb Sądu Ostatecznego  (na zdjęciu fragment obrazu Zmartwychwstanie Chrystusa, Gaudenzio Ferrari)
Wydarzenie zmartwychwstania Chrystusa jest dla chrześcijan zapowiedzią i gwarantem powszechnego zmartwychwstania wszystkich ludzi na dźwięk trąb Sądu Ostatecznego (na zdjęciu fragment obrazu "Zmartwychwstanie Chrystusa", Gaudenzio Ferrari)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Na każdy ze świątecznych dni przygotowaliśmy dla Państwa oprawę muzyczną, która podkreśli ich szczególny charakter. Nie zabraknie transmisji z festiwalu Misteria Paschalia, wrócimy do festiwalu Wratislavia Cantans, ale też posłuchamy, jak w Wielkanoc śpiewano na polskiej wsi.

***

W Wielką Sobotę o godz. 11.30 w audycji "Droga przez mąkę" opowiedzieliśmy o przepisach na potrawy z jaj, zawartych w starych polskich książkach kucharskich.

O godz. 12.00 przedstawiliśmy reportaż z przebiegu uroczystości Semana Santa w hiszpańskiej Zamorze, podczas której przypominana jest historia ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.

Po godz. 16.00 w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zaprosiliśmy na spacer po kopalni soli w Wieliczce.

Z kolei o 18.30 rozmawialiśmy o sensie rytuałów ofiarniczych.

Późnym wieczorem - o 22.30 - zastanawialiśmy się natomiast, co współczesny człowiek może znaleźć dla siebie w tekstach mistyczek.

***

W Wielką Niedzielę przed południem wybraliśmy się do Rzymu. W audycji "W stronę sztuki" (godz. 10.30) dr Bożena Fabiani zabrała nas do Bazyliki św. Krzyża Jerozolimskiego.

Wielka architektura towarzyszyła nam także po południu W specjalnej audycji przypomnieliśmy postać Jana Zachwatowicza, architekta odpowiedzialnego m.in. za rekonstrukcję Starego Miasta w Warszawie.

O godz. 18.00 z Wiktorem Zborowskim rozmawialiśmy o jego aktorskiej drodze i... sprzątaniu lasów.

Z kolei po 19.30 przybliżyliśmy postać Konstancji Czirenberg - XVII-wiecznej gdańskiej śpiewaczki nazywanej Bałtycką Syreną.

***

W Poniedziałek Wielkanocny od rana przypominaliśmy ludowe zwyczaje związane z tym dniem.

Po godz. 14.00 przedstawiliśmy dzieje rodziny Słowińskich z Kościeliska, która wydała na świat wielu znakomitych artystów.

Godzinę później wysłuchaliśmy opowieści o wielkanocnym kolędowaniu, o barwnych przebierańcach z Małopolski, o wielkanocnych ozdobach, palmach i pisankach.

W ludowym klimacie pozostaniemy też po godz. 18.00. Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" będzie Antoni Kroh, polski pisarz, etnograf, kurator wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat.

Nie zapominamy o setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora, które obchodzić będzemy w poniedziałkowy wieczór o godz. 21.00.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: religia święta Wielkanoc
Czytaj także

Prawdziwy post i święconka z czterdziestu jaj. Wielka Sobota w polskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 16:00
O tym, jak dawniej świętowano opowiadają Maria Bienias z Woli Koryckiej, Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich z Radomskiego, a także Wiera Niczyporuk i Walentyna Troc z zespołu "Maliniki " z Malinni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turki - najbardziej kolorowa straż przygrobna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 08:00
- Za czasów PRL-u prosili nas, żebyśmy szli w pochodach na 1 maja. Zgadzaliśmy się, żeby załagodzić sytuację - o barwnej tradycji Turków, czyli kolorowej straży przy grobach Pańskich w czasie Wielkanocy, opowiadali jej kultywatorzy z Grodziska Dolnego na Pogórzu.
rozwiń zwiń