"W Wielkim Tygodniu radia zakazywali"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 16:33
- Czasem przed Wielkanocą chciało się posłuchać Krawczyka, ale rodzice przykręcali odbiorniki - o atmosferze świąt w Beskidzie Śląskim opowiadała Małgorzata Kiereś.
Audio
  • Małgorzata Kiereś o zwyczajach wielkanocnych w Beskidzie Śląskim. Rozmawiała Anna Szotkowska (Źródła/Dwójka)
Wielki Tydzień na wsiach był czasem przeznaczonym na wyciszenie
Wielki Tydzień na wsiach był czasem przeznaczonym na wyciszenieFoto: PAP/Jerzy Baranowski

W okresie Wielkiego Tygodnia na tradycyjnych beskidzkich wsiach nie można było ani tańczyć, ani słuchać muzyki. - Trzeba było pokazać, że człowiek się w tym czasie nie raduje - wyjaśniała etnografka. Moment ten nazywano "zawiązanymi dzwonami", bo nawet w kościołach nie używano tego instrumentu. - Ludzie mówili, że skoro Jezus umiera, to musi być cicho. Nie było w tym czasie nawet pogrzebów. Zmarły musiał leżeć na marach przez wszystkie dni, aż do zmartwychwstania  - dodawała Małgorzata Kiereś.

Radosny akcent w atmosferze Wielkiego Tygodnia stanowiły wędrujące po wioskach marzanny, których szczególnie wypatrywały małżeństwa starające się o dziecko.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadząca: Anna Szotkowska

Gość: Małgorzata Kiereś z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle

Data emisji: 3.04.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/mm

Czytaj także

Pieśni pasyjne na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 08:30
W tym roku katolicy i prawosławni przeżywają czas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych w tym samych dniach. Zapraszamy do obejrzenia koncertu pieśni pasyjnych obu tradycji, który odbył 14 kwietnia w Studiu im. Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazur - spiski taniec płodności

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 13:57
- Nasz mazur różni się od tego na Mazowszu, bo u nas jest to taniec magiczny. Symboliczne zapładnianie ziemi dokonuje się przez tak zwane pompki - mówiła w Dwójce Maria Wnęk - etnografka, założycielka i kierowniczka zespołu Zielony Jawor w Krempachach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beskidzkie gajdy, czyli trochę inne dudy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 18:55
– Ten instrument ewoluował najprawdopodobniej z dud. Tak twierdzą niektóre publikacje i najstarsi górale – mówił Maciej Szymonowicz, autor albumu "Gajdosze".
rozwiń zwiń