Pałac w Nieborowie. "Tutaj czuć energię intelektualną w powietrzu"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 10:10
- Wielokrotnie w zapiskach znakomitych gości Nieborowa przewija się wspomnienie cudownego spokoju. Sercem pałacu była dla nich palarnia - o byłej rezydencji Radziwiłłów mówiła w Dwójce Elżbieta Bogaczewicz, konserwator dzieł sztuki.
Audio
  • Pałac w Nieborowie. "Tutaj czuć energię intelektualną w powietrzu" - audycja Justyny Piernik (Mikrokosmosy/Dwójka)
Biblioteka Pałacu w Nieborowie
Biblioteka Pałacu w NieborowieFoto: Wikipedia/Reytan/C.C. 3.0

Pałac położony jest na na skraju Puszczy Bolimowskiej. Został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku według projektu jednego najwybitniejszych architektów swoich czasów - Tylmana van Gamerena. Po II wojnie światowej stał się miejscem odpoczynku i twórczej pracy najwybitniejszych uczonych i artystów polskich. Wśród nich znaleźli się m.in. Maria Dąbrowska, Władysław Tatarkiewicz, Stanisław Lorentz, K.I. Gałczyński, Antoni Słonimski.

- Tutaj każdy, w tych niełatwych czasach, mógł pracować w spokoju - opowiadała konserwatorka Elżbieta Bogaczewicz. - Rytm dnia twórców nie był rygorystycznie przestrzegany. Za czasów profesora Lorentza mówiono, że kto chce, może zejść na śniadanie. Obowiązkiem było stawienie się na obiad o godz. 13.00. Do dzisiaj jest on sygnalizowany gongiem. Potem na kolację można było zejść w zależności od potrzeb.

Rozmówczyni Justyny Piernik podkreślała, że sercem Pałacu była palarnia, która do dziś pozostaje niedostępna dla turystów. - To miejsce intymne, w którym wszyscy ci ludzie zostawili swoja aurę. To się po prostu czuje, że tam się najlepiej siedzi i rozmawia - wyjaśniała.

Słowa te potwierdził amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, który w Nieborowie już od trzech lat pracuje nad swoją historią cywilizacji amerykańskiej. - Tu panują idealne warunki do pracy. Z jednej strony są wygody, z drugiej strony atmosfera, która pozwala pracować bez napięć, w spokoju i w skupieniu.Tutaj czuć energię intelektualną w powietrzu. Myślę, że to wynik połączenia estetycznych walorów miejsca z wyjątkowo sympatycznym odnoszeniem się ludzi do siebie. Tutaj pracuje kilkadziesiąt osób, wszyscy są uśmiechnięci, wszyscy sobie mówią dzień dobry, nie ma takiej wrogości jak np. w Warszawie...

Więcej o niesamowitej aurze pałacu w Nieborowie i połączonego z nim romantycznego ogrodu Arkadii, ale też o historii tego miejsca i słynnych gościach - w nagraniu audycji "Mikrokosmosy" przygotowanej przez Justynę Piernik.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: architektura Mazowsze
Czytaj także

Możesz tu zaistnieć. Spacer po katowickim Nikiszowcu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:00
– Architektura Nikiszowca została zaprojektowana w niezwykły sposób. Przestrzeń dzielnicy z jednej strony przytłacza człowieka, z drugiej zaś przyciąga go swoją mistyką – mówił w Dwójce Johann Bros, zajmujący się rewitalizacją obiektów poprzemysłowych na Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hasior: moją powinnością nie jest szokowanie, lecz sprawianie niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 11:00
Niedawno minęła 86. rocznica urodzin Władysława Hasiora. Z tej okazji Justyna Piernik odwiedziła w "Mikrokosmosach” zakopiański dom i pracownię artysty oraz przypomniała jego archiwalne wypowiedzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko książę Karol fascynuje się pałacami Kotliny Kłodzkiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 16:00
- W 2010 roku książę Karol rozmawiał z ministrem kultury i generalnym konserwatorem zabytków o możliwości zajęcia się przez brytyjską Fundację "Save Britain's Heritage" dworem Sarny. Ostatecznie do tego nie doszło, ale szefostwo Fundacji utrzymuje z nami kontakt i interesuję się naszymi losami - mówił w "Mikrokosmosach" obecny właściciel zabytkowej posiadłości w Ścinawce Górnej.
rozwiń zwiń