Nowy cykl w Dwójce: "Wielki, większy, największy - Konkurs Chopinowski w 100 odsłonach"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 09:50
"Wielki, większy, największy - Konkurs Chopinowski w 100 odsłonach" to nowy cykl radiowej Dwójki, stworzony na jubileusz stulecia Polskiego Radia. Nadawca, przez cały ten czas związany z Fryderykiem Chopinem, zamierza świętować właśnie jego muzyką! 
Polskie Radio od samego początku, czyli od 1927 roku, towarzyszy kolejnym odsłonom Konkursu Chopinowskiego. Od tego momentu przyznaje również swoją prestiżową nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina.
Polskie Radio od samego początku, czyli od 1927 roku, towarzyszy kolejnym odsłonom Konkursu Chopinowskiego. Od tego momentu przyznaje również swoją prestiżową nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Rok 2025 przyniesie nam nie tylko wielki jubileusz Polskiego Radia, ale także XIX odsłonę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Z tej okazji chcemy przypomnieć o wiekowych związkach łączących Polskie Radio ze światowym fenomenem życia muzycznego, jakim stał się Konkurs Chopinowski.

Konkurs Chopinowski w 100 odsłonach

Konkurs Chopinowski uchodzi za największy monograficzny konkurs muzyczny na świecie. Jego historia stanowi niezwykłe świadectwo wielkich karier pianistycznych, zrodzonych na warszawskiej estradzie. To także barwna kronika wydarzeń i okoliczności, które od niemal stu lat towarzyszą tej bezprecedensowej imprezie.

Jury II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w roku 1932. Pierwszy z prawej Jerzy Żurawlew. Jury II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w roku 1932. Pierwszy z prawej Jerzy Żurawlew./ NAC

Polskie Radio przy muzyce Chopina

Polskie Radio od samego początku, czyli od 1927 roku towarzyszy kolejnym odsłonom Konkursu Chopinowskiego. Od tego momentu przyznaje również swoją prestiżową nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Radiowe mikrofony od lat dokumentują nie tylko wypowiedzi bohaterów Chopinowskich zmagań, ale też niezwykłą atmosferę towarzyszącą Konkursowi. 

Widok na estradę podczas wykonywania koncertu chopinowskiego przez jednego z uczestników; z lewej – jury, w środku – uczestnicy, którzy uzyskali największą ilość punktów podczas eliminacji. Widok na estradę podczas wykonywania koncertu chopinowskiego przez jednego z uczestników; z lewej – jury, w środku – uczestnicy, którzy uzyskali największą ilość punktów podczas eliminacji./ NAC

"Wielki, większy, największy"

O kolejnych odsłonach Konkursu, głosami jego uczestników, jurorów, świadków, i komentatorów chcemy opowiedzieć Państwu w cyklu dwugodzinnych audycji pt. "Wielki, większy, największy - Konkurs Chopinowski w 100 odsłonach".

Najwyżej ocenieni uczestnicy III edycji Konkursu Chopinowskiego. Od lewej: laureat I nagrody Jakow Zak, laureatka II nagrody Roza Tamarkina, laureat III nagrody Witold Małcużyński, laureat IV nagrody Lance Dossor. Najwyżej ocenieni uczestnicy III edycji Konkursu Chopinowskiego. Od lewej: laureat I nagrody Jakow Zak, laureatka II nagrody Roza Tamarkina, laureat III nagrody Witold Małcużyński, laureat IV nagrody Lance Dossor./ NAC

Wykorzystując bogate archiwa Polskiego Radia zaprezentujemy nie tylko historyczne interpretacje najciekawszych uczestników Konkursu Chopinowskiego, ale także bezcenne archiwalne wspomnienia, wywiady i współczesne refleksje. Za pośrednictwem mediów społecznościowych będziemy prezentować tematykę audycji i czekać na komentarze słuchaczy do największego kulturowego fenomenu ostatniego stulecia naszej historii, budzącego co pięć lat wielkie emocje!

*** 

Do wysłuchania koncertowych emocji w cyklu "Wielki, większy, największy" zapraszamy w niedzielę (4.01) w godz. 15.00- 17.00. Autorami audycji są Róża Światczyńska i Przemysław Psikuta.

Cykl tworzony jest przy współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. 

info pras./zch

Czytaj także

Konkurs Chopinowski 2025. Kolejki do kas, mobilizacja w internecie - bilety szybko znikają!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 11:36
We wtorek (1.10) punktualnie w południe rozpoczęła się sprzedaż biletów online. Po półgodzinie wyczerpała się cała dostępna pula. Przez całą noc zaś w kolejkach do kas Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie stali melomani z całej Polski i świata. Rekordziści czekali na upragnione wejściówki ponad 16 godzin!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski 2025. Precedens, który nazywa się Garrick Ohlsson

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 17:39
- O ile pamiętam, zagraniczny pianista, muzyk, ktokolwiek, nigdy nie był głównym jurorem, przewodniczącym jurorskiego składu. Jeśli chodzi o Garricka Ohlssona, mam do niego ogromną słabość, bo bardzo lubię jego grę – mówił w Dwójce Andrzej Sułek na temat jury XIX Konkursu Chopinowskiego, na czele którego w przyszłym roku stanie amerykański pianista.
rozwiń zwiń