Rosyjscy szpiedzy biegają po Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 18:30
W ostatnim czasie polskie media obiegła informacja o zatrzymaniu osób podejrzanych o pracę na rzecz obcego wywiadu. - To mocny sygnał dla Rosjan. Myślę, że nasze państwo chciało pokazać, że panuje nad sytuacją - komentował w Dwójce pułkownik Aleksander Markowski.
Audio
  • Pułkownik Aleksander Markowski o pracy szpiega (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Flickr/ Tim Simpson

Jak na razie Prokurator Generalny Andrzej Seremet nie potwierdził, ani nie zaprzeczył informacjom, że chodzi o rosyjskich szpiegów. - To są sprawy o niezwykle wrażliwej naturze. (...) za kilka dni będzie można podać nieco więcej informacji - wyjaśniał w rozmowie z IAR.

Były oficer polskiego wywiadu Aleksander Markowski w "Pulsie świata" zwracał uwagę, że niezależnie od mocodawców, zatrzymanie szpiega, to sygnał dla służb wywiadowczych z całego świata, że nasz kontrwywiad nie śpi.

W obecnej sytuacji, gdy agresywną politykę prowadzi Rosja, to właśnie jej ewentualne szpiegowskie działania wzbudzają najwięcej emocji. - Wywiad radziecki, a obecnie rosyjski zawsze się liczył - komentował gość Pawła Reszki. - Dzieli się na dwa typy wywiadów: placówkowy, gdzie oficerowie funkcjonują jako dyplomaci, czy też przedstawiciele firm państwowych funkcjonujących za granicą oraz wywiad nielegalny, w którym oficerowie, działają na obcych paszportach, jako obywatele obcych państw...

Więcej na temat specyfiki pracy szpiegowskiej - w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Europa Rosja szpieg
Czytaj także

Zatrzymanie szpiegów to sukces, czy porażka kontrwywiadu?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 09:11
- Skuteczność służb kontrwywiadowczych polega na tym, że ich nie widać - mówi w Radiowej Jedynce Dominik Zdort z "Rzeczpospolitej". Dziennikarz uważa, że na decyzję o zatrzymaniu agentów wpłynęła szkodliwość ich działalności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjscy dyplomaci zostaną wydaleni z Polski? Premier Kopacz zabrała głos

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 14:42
Ewa Kopacz, która przybywa w Mediolanie na szczycie Unia Europejska-Azja odniosła się do ostatnich medialnych doniesień w sprawie afery szpiegowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afera szpiegowska. Oficer Wojska Polskiego i prawnik aresztowani

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 22:13
Podejrzani o szpiegostwo pułkownik Wojska Polskiego oraz prawnik zostali aresztowani na trzy miesiące. W przypadku oficera decyzję podjął Wojskowy Sąd Okręgowy, a w przypadku cywila Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli.
rozwiń zwiń