Prezes Polskiego Radia, jako gospodarz spotkania, zwrócił uwagę na ogromne możliwości techniczne otwierające się przed radiofonią. Podkreślił, że Polskie Radio jest liderem w tej dziedzinie: cyfryzuje nadawanie, rozszerza aplikacje mobilne. Przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców również ocenili, że jesteśmy najlepsi pod tym względem w Europie Środkowo-Wschodniej.
Andrzej Siezieniewski otwierając obrady zwrócił też uwagę na ogromną konkurencję z jaką przyszło walczyć o słuchacza publicznym nadawcom radiowym. Jego zdaniem, w dzisiejszych czasach radio, jak i inne tradycyjne mass media, znalazło się na rozdrożu.
- Jeżeli pozostaniemy tacy, jakimi byliśmy przez ostatnie dekady, w krótkim czasie możemy zniknąć z rynku. Grozi nam marginalizacja i utrata słuchaczy - mówił prezes Polskiego Radia, zarazem członek władz Europejskiej Unii Nadawców.
"Publiczne radio jest odpowiedzialne za społeczeństwo"
- Radio jest czymś więcej niż muzyką. Łączy nas ze światem, kiedy siedzimy sami w domu, pobudza wyobraźnię. Jest tak tylko dlatego, że dobrze wykonujecie swoją pracę. To pokazuje silną pozycję, którą nadal ma radio - powiedziała z kolei szefowa Europejskiej Unii Nadawców Ingrid Deltenre.
Jej zdaniem, kondycja publicznego radia w Europie jest godna pochwały. Jak podała, nadal ok. 400 mln Europejczyków, czyli 83 proc., słucha radia przynajmniej przez 15 minut dziennie. - To nadal tyle samo co 10 lat temu - zaznaczyła.
Ingrid Deltenre zwróciła uwagę, że radio ciągle jest medium cieszącym się największym zaufaniem odbiorców: "Znane głosy czytające wiadomości, bez propagandy i fałszywych informacji trzymają przy was słuchaczy. To siła radia w konfrontacji z innymi mediami. Przed nami wiele wyzwań, ale jesteśmy przekonani, że publiczne radio jest odpowiedzialne za społeczeństwo. Wierzymy w kraje, w których pracujemy. Wierzymy, że publiczne media będą nadal najbardziej zaufanym źródłem informacji".
Uważa jednak, że aby publiczne radio mogło wykonywać swoją misję, wymaga odpowiedniego finansowania. - Pytanie, dlaczego nie rozumieją tego politycy, i dlaczego ciągle zmagamy się z problemami finansowymi. Kryzys uderzył nas wszystkich, a trudności występują w całej Europie. Wszyscy zastanawiają się nad reformą misji mediów publicznych. Powinniśmy stawić temu czoło, ponieważ nasze finansowanie za pięć lat może być jeszcze niższe - mówiła.
Cyfryzacja - przyszłość radia
Podobnego zdania był członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Sławomir Rogowski. - Myśleliśmy do niedawna, że jakość treści, cyfryzacja i dobre relacje ze słuchaczami wystarczą. Ale w Polsce, ciągle najważniejsze jest finansowanie mediów publicznych. Jestem pewien, że jesteśmy w bardzo ważnym momencie jeśli chodzi o regulacje finansowania. Miejmy nadzieję, że kiedy spotkamy się następnym razem, będziemy w znacznie lepszej sytuacji - powiedział Rogowski.
Szefowa EBU zwróciła też uwagę, że przyszłością radia jest jego cyfryzacja, bo dzięki temu - w jej ocenie - radio będzie tańsze i bardziej efektywne.
____________________________________________________________________________
Zgromadzenie Euroradia jest spotkaniem środowiska europejskich radiowców zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union - EBU). Organizacja skupia wszystkie europejskie media publiczne, a także nadawców m.in. z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Tegoroczna edycja odbywa się 20 i 21 maja w Warszawie, a gospodarzem wydarzenia jest Polskie Radio SA.
mr