CYFRYZACJA POLSKIEGO RADIA - czytaj więcej >>>
W najbliższych dniach, a może nawet godzinach uruchomione zostaną kolejne nadajniki w Łodzi i Opolu. W następnym roku cyfrowa emisja ma się rozpocząć w Kielcach, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.
- Polskie Radio przeciera drogę nieuchronnej cyfryzacji całej radiofonii w Polsce - podkreśla przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. - Uważam, że to jest ważna data - rozpoczęcie cyfryzacji radia, ponieważ to jest nieuchronny proces, który trwa w całej Europie - powiedział IAR Dworak. Dając za przykład kraje przodujące w cyfryzacji radiowej jak Wielka Brytania, Niemcy czy kraje skandynawskie przewodniczący KRRiT podkreślił, że Polska nie powinna wlec się w ogonie Europy w tej sprawie.
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski przyznaje, że pierwszy rok wprowadzania radia cyfrowego nie był prosty choćby ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia. Podkreśla jednak, że technologia DAB+ to jedyna szansa, aby zapewnić wszystkim Polakom najtańszy, powszechny, najbardziej niezawodny i wysokiej jakości dostęp do pełnej oferty programowej Polskiego Radia, w tym Dwójki i Czwórki.
<<<Prezes Polskiego Radia: cyfryzacja umożliwi nam uruchomienie 12 kanałów>>>
Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia dodaje, że cyfryzacja ma zwiększyć zasięg nadawania, ale także znacznie wzbogacić ofertę programową. W pierwszym multipleksie cyfrowo można już słuchać stacji tworzonych przez Polskie Radio: Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Zagranicy, PR24 czy Radia Rytm. A w tym ostatnim już od środy nowa interaktywna propozycja - strona internetowa, która umożliwia słuchaczom wpływanie na muzykę, jaka pojawia się w stacji. Przygotowywane są już trzy kolejne programy: radio dla dzieci i młodzieży, radio dla seniorów wykorzystujące zasoby archiwalne oraz radio o nauce, technice i historii.
<<<Dlaczego Polskie Radio stawia na cyfryzację>>>
IAR,kh