Portal podaje, że dwie działaczki opozycji, Berta Soler i Martha Beatriz Roque, zostały w sobotę zatrzymane, gdy udawały się do budynku nuncjatury apostolskiej, w którym rezyduje papież.
Według rzeczniczki ruchu "Damy w bieli", obie kobiety otrzymały ustne zaproszenie od jednego z pracowników nuncjatury. Z kolei w niedzielę, przed papieską mszą na placu Rewolucji w Hawanie, zatrzymano dwie czołowe działaczki "Dam w bieli", rozdające materiały informacyjne.
Według opozycyjnego ruchu Patriotyczna Unia Kuby, przedwczoraj zatrzymano w mieście Santa Clara 26 działaczek "Dam w bieli", które chciały pojechać na mszę do Hawany. ,"Damy w bieli" to ruch kobiet, których mężowie i synowie siedzą w więzieniach za działalność opozycyjną.
Trzeci dzień papieża na Kubie
W trzecim dniu wizyty na Kubie papież Franciszek odprawił w poniedziałek mszę w mieście Holguin we wschodniej części wyspy. W homilii mówił, że "współobywatele to nie ci, których się wykorzystuje i wyzyskuje”. Papież wybrał Holguin, trzecie kubańskie miasto pod względem liczby ludności, ponieważ wcześniej nie odwiedził go ani Jan Paweł II, ani Benedykt XVI - zauważają watykaniści.
W drodze na miejsce mszy, czyli plac Rewolucji, Franciszek przejechał 19 kilometrów w otwartym papamobile wśród wiwatujących tłumów. W homilii papież powiedział, że spojrzenie Jezusa "otwiera serce grzesznika, czyni go wolnym, uzdrawia, daje nadzieję i nowe życie". - To nasze osobiste doświadczenie - dodał. Franciszek podkreślił, że takiej wewnętrznej przemiany doświadczył święty Mateusz, który był poborcą podatków i ceł. Spotkanie z Jezusem - dodał - sprawiło, że „zostawił on kram poborcy i pieniądze” i zaczął służyć innym, znajdując w tym radość. - Dla Mateusza i wszystkich, którzy zrozumieli spojrzenie Jezusa, współobywatele to nie ci, z których czerpie się korzyści, których się wykorzystuje i wyzyskuje - podkreślił papież. - Spojrzenie Jezusa – zauważył - rozbudza działalność misyjną, służbę, poświęcenie. Jego miłość uzdrawia naszą krótkowzroczność i zachęca nas, by spojrzeć dalej i nie ulegać pozorom i temu, co jest politycznie poprawne.
Franciszek przypomniał, że wiara w Jezusa pozwala "przezwyciężyć uprzedzenia” i „opór wobec przemiany innych”.Prosił wiernych, by wzrokiem Jezusa patrzyli na innych, przede wszystkim na tych, którzy czują się porzuceni i samotni. „Naśladujmy Jego czułość i miłosierdzie wobec chorych, uwięzionych, ludzi starszych, rodzin przeżywających trudności” - apelował.
We mszy uczestniczył przywódca Kuby Raul Castro, który zapowiadał, że będzie brał udział we wszystkich uroczystościach pod przewodnictwem papieża.
W drugim dniu wizyty papież odwiedził Fidela Castro
W drugim dniu pielgrzymki na Kubę papież Franciszek złożył kurtuazyjną wizytę kubańskim władzom i spotkał się z duchowieństwem. Wcześniej na historycznym Placu Rewolucji w Hawanie przewodniczył mszy św. z udziałem ponad pół miliona wiernych.
Po Mszy św. papież odwiedził przywódcę rewolucji kubańskiej Fidela Castro w jego domu. Watykan określił spotkanie jako ''przyjazne''. Franciszek i Fidel Castro wymienili się książkami na tematy religijne. Następnie papież rozmawiał z Raulem Castro w Pałacu Rewolucji, będącym siedzibą prezydenta, a zarazem kwaterą główną kubańskiej partii komunistycznej. Media w Stanach Zjednoczonych informują, że spotkanie przebiegało w bardzo ciepłej atmosferze, a na koniec Raul Castro i papież serdecznie się objęli. Franciszek przekazał kubańskiemu przywódcy mozaikę przedstawiającą Matkę Bożą Miłosierdzia z El Cobre - patronkę kraju.
Na zakończenie dnia papież spotkał się z kubańskim duchowieństwem i przewodniczył Nieszporom. Arcybiskup Hawany, kardynał Ortega, witając papieża w hawańskiej katedrze zaznaczył, że cechą charakterystyczną tamtejszego duchowieństwa jest ubóstwo, które przyczynia się do jego solidarności i braterstwa. Papież odłożył na bok przygotowane wcześniej kazanie i w słowach skierowanych spontanicznie do duchowieństwa skupił się właśnie na potrzebie ubóstwa.
(Msza na placu Rewolucji w Hawanie; źr. CNN Newsource/x-news)
(Spotkanie papieża Franciszka z prezydentem Kuby, Raulem Castro; źr. RUPTLYx-news)