Wykluczona ze sportu Rosja wietrzy spisek

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 19:40
Rosyjscy lekkoatleci nie wystąpią podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro ze względu na stosowanie środków dopingujących. Z Francji - z powodu prowokowania zamieszek - wydalony został lider rosyjskich kibiców, Aleksander Szprygin.
Audio
  • Łukasz Jasina o wykluczeniu Rosji z międzynarodowych wydarzeń sportowych (Dwójka/Puls świata)
Rosyjscy kibice na meczu ze Słowacją na Euro 2016
Rosyjscy kibice na meczu ze Słowacją na Euro 2016Foto: PAP/Abaca

Jak przekonuje Łukasz Jasina z "Kultury Liberalnej", rosyjscy politycy wykorzystują te wydarzenia do przekonania opinii publicznej o wrogim nastawieniu Zachodu. - Każdy ewentualny element obrazy Rosjan za granicą jest przez ten kraj wykorzystywany jako dowód, że Zachód postępuje w sposób nieodpowiedni, że istnieje wielki, międzynarodowy spisek, który planuje doprowadzić do upadku siły i potęgi Rosji - mówi Jasina.

Przekonuje też, że to przypadek sprawił, iż akurat Rosja znalazła się na celowniku organizacji sportowych. - Międzynarodowe federacje z uwagi na problemy, które nimi targały w ciągu ostatnich lat, w 2015 i 2016 roku postanowiły poudawać, że w końcu są uczciwe. I padło na Rosję - tłumaczy.

Przywołuje również przykłady innych krajów, które także zostały ukarane przez międzynarodowe organizacje sportowe. Odpowiada także na pytanie, czy grupa rosyjskich pseudokibiców jest zorganizowana i kontrolowana przez władze Rosji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Łukasz Jasina (Kultura Liberalna)

Data emisji: 20.06.2016

Godzina emisji: 17.45

mg/tj

Czytaj także

Jak ze zbrodnią katyńska poradzili sobie... kaci?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 19:55
- Sprawca zbrodni musi ją sobie jakoś wytłumaczyć, znaleźć dla siebie usprawiedliwienie. Bo inaczej - jak dalej żyć? - pytał retorycznie Nikita Pietrow, autor książki "Poczet katów katyńskich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa zimna wojna. Czy Rosja sprowokuje Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 18:00
- Rosja konsekwentnie komunikuje, że nie zgadza się z tym porządkiem, jaki się wykształcił po rozpadzie ZSRR i chce nowej architektury bezpieczeństwa - mówił w Dwójce Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na Sachalin powinno się jeździć jak Turcy do Mekki"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 14:00
To słowa Antona Czechowa, który odbył podróż na "wyspę przestępców". Sto lat później - w 1990 roku jego tropem podążył Leonid Bieżyn, próbując odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę skłoniło pisarza do tej niebezpiecznej wyprawy do "jądra ciemności".
rozwiń zwiń