Francja. Burkini zagrożeniem dla republiki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 18:00
- Francuzi mają być jednolici – tak o francuskiej idei świeckości, która neguje obecność symboli religijnych w przestrzeni publicznej, mówił dr Bartłomiej Zdaniuk.
Audio
  • Dr Bartłomiej Zdaniuk o laickości i muzułmańskich symbolach religijnych we Francji (Puls świata/Dwójka)
Zakaz kąpieli w burkini w basenach publicznych wprowadzono w kilku miastach na Lazurowym Wybrzeżu
Zakaz kąpieli w burkini w basenach publicznych wprowadzono w kilku miastach na Lazurowym WybrzeżuFoto: Giorgio Montersino/Flickr/CC BY-SA 2.0

Przykładem walki o laickość we Francji stała się debata wokół wprowadzonego w kilku miastach zakazu kąpieli w basenach publicznych w burkini. Ten muzułmański strój zasłaniający całe ciało szybko stał się czymś więcej niż tylko niezbyt przychylnie postrzeganym przez Francuzów przejawem mody plażowej.

Jak podkreślił dr Bartłomiej Zdaniuk, idea francuskiej republiki rozsypuje się jak domek z kart w momencie, gdy mamy do czynienia z radykalną wersją islamu, której przejawy coraz częściej widoczne są w przestrzeni publicznej.

Jak rozwijała się we Francji idea laickości? Czy krajowi temu grozi kolejna rewolucja?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: dr Bartłomiej Zdaniuk (politolog)

Data emisji: 16.08.2016

Godzina emisji: 17.45 

mz/bch

Czytaj także

Burza we Francji wokół finansowania meczetów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 21:06
We Francji trwa debata dotycząca ograniczenia możliwości finansowania miejsc kultu muzułmańskiego przez zagraniczne podmioty. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuzi wygrają z radykalnym islamem?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 20:53
Ponad 40 znanych francuskich muzułmanów i premier Manuel Valls wezwali do podjęcia działań w celu promowania pokojowej wersji islamu we francuskich meczetach i instytucjach muzułmańskich.
rozwiń zwiń