Rosja, Ukraina, Zachód. "Polityka zmęczenia"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 18:44
– Myślę, że Rosjanie będą działać elastycznie i w zależności od determinacji UE i USA będą eskalować lub utrzymywać constans w działaniach, które prowadzą przeciw Ukrainie – mówił poseł PiS Michał Dworczyk.
Audio
  • Czy Rosja oficjalnie wypowie wojnę Ukrainie? (Puls świata/Dwójka)
Prorosyjski bojownik podczas ćwiczeń na wschodzie Ukrainy
Prorosyjski bojownik podczas ćwiczeń na wschodzie UkrainyFoto: PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Gość Dwójki zauważył, że w ostatnich tygodniach wymiana ognia na wschodzie Ukrainy przybrała na sile. Wzrosła też znacząco liczba ofiar działań zbrojnych. Do tego niepokój budzą wielkie manewry wojskowe zorganizowane właśnie przez Federację Rosyjską. – Wydaje się jednak, że Rosja nie ma w tej chwili specjalnego interesu ani możliwości, by przeprowadzić dużą ofensywę, która zakończyłaby się zajęciem kolejnych terenów – stwierdził Michał Dworczyk.

Poseł zauważył, że wiele zależy od postawy państw zachodnich. – Rosjanie są konsekwentni. Stosują politykę zmęczenia Zachodu, a z doświadczenia ostatnich lat wiemy, że łatwo się on męczy i wtedy Rosja uzyskuje różnego rodzaju korzyści – powiedział parlamentarzysta.

Michał Dworczyk opowiadał też o tym, jak dziś wyglądają stosunki polsko-ukraińskie. Zwrócił uwagę przede wszystkim na jeden element polityki naszego sąsiada, który może bardzo popsuć te relacje.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi:  Grzegorz Ślubowski

Gość: Michał Dworczyk (poseł PiS, Komisja Łączności z Polakami za Granicą)

Data emisji: 31.08.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Czytaj także

Ukraina. Kontrowersyjny projekt o polskim "ludobójstwie"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 18:30
- Należy poważnie traktować każdą inicjatywę związaną ze stosunkami polsko-ukraińskimi, ale nie należy traktować ich histerycznie - oceniał Łukasz Jasina, komentując projekt uchwały o "ludobójstwie Ukraińców" przez Polskę zarejestrowany w Radzie Najwyższej Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

4 diecezje i 8 biskupów. 25 lat Kościoła na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 19:00
- 25 lat temu mieliśmy tylko 60 kapłanów, teraz jest ich około 500 – tak o Kościele na Białorusi mówił abp Tadeusz Kondrusiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brexit i inne bolączki Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 18:30
- Środek ciężkości przeniesie się do Niemiec. Rodzi się pytanie, czy kraj ten poradzi sobie z tym psychicznie – mówił Bartosz Wieliński.
rozwiń zwiń