EUROPEJSKIE FORUM RADIOWE: dowiedz się więcej
RELACJA:
17.00
W Krakowie zakończyło się Europejskie Forum Radiowe. Kilkudziesięciu ekspertów od rana rozmawiało o przyszłości cyfrowej radiofonii.
16.25
- Temat cyfryzacji jest kluczowy i ważny - podkreśliła prezes Polskiego Radia. Barbara Stanisławczyk mówiła też o tym, jak w filozofię cyfryzacji wpisuje się Polskie Radio 24 i jakie treści powinny być szczególnie eksponowane.
16.00
Eksperci odpowiadają na pytania widowni, m.in. co jest najtrudniejsze w drodze do cyfryzacji, czy w przyszłości nie pojawią się lepsze technologie niż DAB, czy warto iść w stronę cyfryzacji.
15.55
Otrzymaliśmy różnorodne prezentacje, ale w przyszłość należy patrzeć optymistycznie. Jeśli chcemy, aby technologia DAB zadziałała wszyscy muszą zacząć współpracować, zarówno rząd, jak i sektor prywatny - tak konferencję podsumował Graham Dixon (EBU).
00:29 Graham.mp3 Graham Dixon zapewniał, że Europejska Unia Nadawców nie będzie nikogo pospieszać we wdrażaniu radia cyfrowego, ale należy podążać w jednym kierunku (IAR)
15.30
W którym kierunku zmierza cyfryzacja radia? DAB+, internet czy radio hybrydowe? Przed nami debata, która potrwa do godz. 17.
15.20
Ostatni prelegent - Graham Dixon (EBU) - zaznaczył, że potrzebne są mocne, odpowiednie rozwiązania dla tak ważnego medium jakim jest radio. - Potrzebne jest nam radio cyfrowe, które będzie odporne na wszelkie zmiany i wstrząsy. Nie chcemy być na drodze bez wyjścia, nie chcemy ludzi dzielić, tylko łączyć - stwierdził Graham Dixon.
14.55
Patrick Hannon mówił także o cenach odbiorników DAB, "mapie cyfryzacji" i wyzwaniach, którym trzeba stawić czoła. - Technologia DAB+ jest kluczowa dla przyszłości Europy - podsumował.
14.45
- Naszym celem jest promocja radia cyfrowego na całym świecie. Współpraca to kluczowy element. Fala radia cyfrowego przemieszcza się po Europie - opowiadał natomiast Patrick Hannon (WorldDAB).
14.30
Dr Michal Simunek (przedstawiciel Skody) tłumaczył z kolei, jak branża motoryzacyjna postrzega zagadnienie cyfryzacji. Mówił również o montowaniu odbiorników DAB. - W wielu krajach takie odbiorniki to standard - podkreślił.
14.20
W swoim wystąpieniu Rene Zavoral zahaczył m.in. o historię czeskiego radia, a także mówił o wadach i zaletach systemu DAB. - W Czechach problemem nie jest technologia, treść, finansowanie, nie ma natomiast wsparcia i woli politycznej po stronie rządu czeskiego - wyjaśnił Rene Zavoral.
Dodał, że czeskie radio chciałoby dotrzeć do każdego odbiorcy, szczególnie młodego pokolenia.
05:45 czechy.mp3 Z dyrektorem czeskiego radia o cyfryzacji rozmawiał Wojciech Cegielski (IAR)
14.00
Po przerwie jako pierwszy głos zabierze Rene Zavoral, dyrektor czeskiego radia publicznego.
13.00
Do godz. 14 zaplanowano przerwę.
12.55
- Radio cyfrowe osiągnęło dobrą pozycję w Szwajcarii, nie ma możliwości powrotu do przeszłości - mówił Rene Wehrlin.
00:21 szwajcaria.mp3 W Krakowie są przedstawiciele państw, które myślą już o wyłączeniu analogowego nadawania radiowego i przejściu jedynie na nadawanie cyfrowe. Szwajcaria chciałaby to zrobić w 2024 roku - mówił Rene Wehrlin (IAR)
12.45
Rene Wehrlin, szwajcarski specjalista do spraw cyfryzacji, już na wstępie swojego przemówienia zaznaczył, że jeśli chodzi o cyfryzację to każde z państw jest na podobnej drodze i boryka się z problemami.
12.40
Paolo Lazzarini, dyrektor techniczny Radio Vaticana, opowiadał z kolei o technicznych aspektach, m.in. standardzie cyfrowym, a także o tym, czy da się całkowicie wyłączyć FM.
12.25
Wiaczesław Gheorghisenco (dyrektor Teleradio Moldova) mówił natomiast, że program DAB w Mołdawii zostaje powoli wdrażany. - Testy pokazały, że jakość jest bardzo dobra. Ludzie nie chcą kupować odbiorników DAB, gdyż są drogie - tłumaczył. - DAB i DAB+ to ważna przyszłość dla nas - podkreślił Wiaczesław Gheorghisenco.
00:32 Mołdawia.mp3 Do przechodzenia na nadawanie cyfrowe szykuje się publiczne radio w Mołdawii. Dyrektor radia Wiaczesław Gheorghisenco podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem, że taki sposób transmisji jest dla stacji szansą na zyskanie nowych słuchaczy (IAR)
Wystąpienie Wiaczesława Gheorghisenco. Fot. Łukasz Kowalski/IAR
12.20
- Na Węgrzech rynek radiowy nie jest prosty, DAB i DAB+ nie są znane szerszemu odbiorcy. Węgrzy wykorzystują głównie odbiorniki analogowe, ale aktywnie działają też w internecie - podkreślił dyrektor MTVA Hungary.
00:26 vaszily.mp3 Miklos Vaszily mówi, że na Węgrzech proces cyfryzacji radia stanął w miejscu (IAR)
12.05
- Pochodzę z rynku internetowego, gdzie cyfryzacja jest kluczowa. Ważnym aspektem jest przede wszystkim treść, każde pokolenia szuka jej na innych platformach - stwierdził Miklos Vaszily.
Przemawia Miklos Vaszily. Fot. Łukasz Kowalski/IAR
12.00
Miklos Vaszily (MTVA Hungary) otworzy drugą sesję.
11.25
Do godz. 12 potrwa przerwa.
11.15
- Radio przyszłości to radio hybrydowe - rozpoczął swoje przemówienie Willi Steul z Deutschlandradio. - Borykamy się z tymi samymi problemami, bardzo ważny jest system DAB+, musimy współpracować z sektorem prywatnym - podkreślił dziennikarz.
01:08 paweł pawlica.mp3 Przedstawiciele nadawców z Wielkiej Brytanii i Niemiec na Europejskim Forum Radiowym. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Przemawia Willi Steul. Fot. Łukasz Kowalski/IAR
11.00
- Niezwykle ważna jest współpraca, jesteśmy silni współpracując razem - zakończyła dyrektor radia BBC.
10.50
- Wierzymy, że istnieje potrzeba stworzenia radia hybrydowego, które byłoby odtwarzane w telefonach komórkowych - mówi Helen Boaden (BBC). - Badania pokazują, że słuchacze chcą radia w swoich telefonach komórkowych - dodaje.
10.46
10.40
- Podejście BBC było zawsze z odniesieniem do słuchaczy, to oni są najważniejsi - powiedziała Helen Boaden (dyrektor radia BBC). - Słuchanie radia w internecie wciąż rośnie, mamy za sobą długą podróż, która jeszcze się nie skończyła. Widzimy także zagrożenia - dodała.
00:16 bołden.mp3 Dyrektor radia BBC Helen Bolden mówiła, że obecnie 45 procent odbiorców słucha anten brytyjskiego nadawcy za pośrednictwem platform cyfrowych (IAR)
10.30
Głos ponownie zabrała prezes Polskiego Radia. - Jesteśmy świadomi, że radio powinno przystosować się do czasów, w których żyjemy. Powinno być na bieżąco ze słuchaczami, ale także wyznaczać trendy - tłumaczyła Barbara Stanisławczyk.
00:25 prezes Polskiego Radia.mp3 Barbara Stanisławczyk mówiła, że Polskie Radio nie chce niszczyć dotychczasowego dorobku, ale chce rozpocząć szeroką dyskusję na temat rozwoju technologii cyfrowej (IAR)
- Nie ma strategii dotyczącej DAB+ - kontynuowała prezes Polskiego Radia. - Chcę dalej rozmawiać na ten temat, który jest ważny dla naszej przyszłości, dlatego spotkaliśmy się tutaj. Szukamy różnych możliwości - dodała.
10.15
- Cieszymy się, że możemy gościć w naszym mieście nadawców z całej Europy - mówił z kolei Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.
10.10
Pismo od premier Beaty Szydło odczytał rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Przyszłość cyfrowej radiofonii wydaje się nieunikniona - zaznaczyła prezes Rady Ministrów.
00:20 premier list.mp3 Premier w liście wyliczała m.in. wyzwania jakie wiążą się z przejściem na nadawanie cyfrowe (IAR)
10.07
Gości powitała prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk. - Mam nadzieję, że wynik tej konferencji będzie korzystny dla nas wszystkich - podkreśliła.
Fot. Łukasz Kowalski/IAR
10.05
W Krakowie rozpoczęło się Europejskie Forum Radiowe. Celem konferencji jest dyskusja nad stanem cyfryzacji radia w krajach europejskich oraz nad kierunkiem rozwoju tejże cyfryzacji.
9.40
Na zaproszenie Polskiego Radia do Krakowa przyjadą i spotkają się w jednym miejscu eksperci o bardzo dużym wpływie na opinię europejską, reprezentujący zarówno zachód, jak i wschód naszego kontynentu. Gośćmi Forum będą między innymi dyrektorzy BBC Hellen Boaden i Graham Ellis oraz dyrektor generalny Deutschlandradio Willi Steul, ale także dyrektor generalny Czeskiego Radia Rene Zavoral, dyrektor generalny węgierskiego nadawcy publicznego MTVA Miklos Vaszily, dyrektor generalna Teleradio Moldova Olga Bordeianu i dyrektor techniczny Radia Watykańskiego Paolo Lazzarini.
Fot. Łukasz Kowalski/IAR
9.25
Na konferencji w Krakowie będą przedstawiciele państw, w których radiofonia cyfrowa z powodzeniem rozwija się - jak Szwajcaria, Wielka Brytania czy Niemcy. Będą też reprezentanci krajów, które - podobnie jak Polska - rozpoczęły proces cyfryzacji radia i zastanawiają się, co dalej, jak na przykład Czechy. Będą również ci, którzy zastanawiają się, czy w ogóle inwestować w tę technologię, jak na przykład Węgry.
Barbara Stanisławczyk: pytanie o technologiczną przyszłość radia pozostaje otwarte
9.20
- Wszyscy razem powinniśmy zdecydować o technologicznej przyszłości radia - podkreśla Barbara Stanisławczyk. Prezes Polskiego Radia tłumaczy, że większość szefów europejskich radiofonii, z którymi rozmawiała, staje przed podobnym problemem: "Gdzie jest przyszłość radia? Czy w internecie, czy wciąż na FM-ie, czy w systemie DAB+?".
- Stąd pomysł, by wspólnie spotkać się w Krakowie i wspólnie przedyskutować ten temat i mam nadzieję wspólnie podjąć jakieś decyzje. Wszyscy razem powinniśmy zmierzać w tym samym kierunku - podkreśla Barbara Stanisławczyk.
9.15
Europejskie Forum Radiowe pod tytułem "DAB+, radio hybrydowe i europejskie strategie cyfryzacji" odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie w godz. 10-17. Krakowska konferencja została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
mr, polskieradio.pl, IAR