Dr Bartłomiej Zdaniuk podkreśla, że Francuzi wciąż mają ambicję bycia światową potęgą. - Pytanie, czy mają ku temu możliwości. Obecnie Francja jest mocarstwem sektorowym, jeśli chodzi o geografię. Bardzo liczy się w Afryce, ale dość słabo w naszej części Europy. Nie do końca rozumie te ostatni szczyt NATO. Podstawowym problemem jest w chwili obecnej kwestia integracji ludności napływowej, która jest we Francji od lat 60. - mówi.
Z kolei Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej", zauważa, że mimo problemów z utrzymaniem państwa socjalnego, w którym bardzo ważny jest postulat równości, Francja pozostaje potęgą miliratną. - Tandem Berlin-Paryż działa tak dobrze dlatego, że Niemcy nie mają żadnych ambicji militarnych, za to Francja - ogromne.
Pochodzący z Francji dziennikarz Bernard Margueritte podkreśla natomiast, że największym dramatem Francuzów jest zagubienie tożsamości narodowej. - Sytuację ratuje zachowana tożsamość regionalna - przekonuje. Dostrzega również niebezpieczeństwo w nowym pojmowaniu laickości. - Laickość staje się bogiem, nową religią, stała się agresywna. To nie jest ta laickość z początku XX wieku, która miała wszystkim dać równe szanse wypowiadania się - argumentuje.
Jak będzie się kształtowała pozycja Francji w Unii Europejskiej? Czy po Brexicie czeka nas Frexit? Za co Francuzi powinni być wdzięczni Anglikom? I kto wygra najbliższe wybory prezydenckie we Francji? Także te tematy poruszyli goście Jedynki.
***
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski
Goście: dr Bartłomiej Zdaniuk (Instytut Nauku Politycznych UW), Jarosław Kuisz (redaktor naczelny "Kultury Liberalnej"), Bernard Margueritte (dziennikarz, korespondent prasy francuskiej w Polsce)
Data emisji: 14.07.2016
Godzina emisji: 17.27
mg/gs