Czy Baskowie nadal chcą niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 19:00
- Wśród Basków jest o wiele mniejsze pragnienie niepodległości niż dawniej. Z sondaży wynika, że gdyby zorganizowano referendum w tej sprawie, to najprawdopodobniej wcale nie opowiedzieliby się za niezależnością – powiedział w Dwójce Maciej Okraszewski.
Audio
  • Maciej Okraszewski o kondycji ETA i zapowiadanym przez nią rozbrojeniu (Puls świata/Dwójka)
Flaga Kraju Basków, w użyciu jest od 1894 roku. Stworzył ją Sabino Arana, uważany za twórcę baskijskiego ruchu nacjonalistycznego i niepodległościowego
Flaga Kraju Basków, w użyciu jest od 1894 roku. Stworzył ją Sabino Arana, uważany za twórcę baskijskiego ruchu nacjonalistycznego i niepodległościowegoFoto: flickr/Dorron

Symptomy odchodzenia od scenariusza niepodległościowego w Kraju Basków widać również na przykładzie zmiany taktyki działającej tam od lat organizacji terrorystycznej ETA.

- Nawet "Etarras", którzy po latach wychodzą z więzień, mówią podczas wywiadów dla mediów, że dążenia niepodległościowe należy formułować kierując się drogą demokratyczną. To do ludzi należy w tej sprawie głos – podkreślił gość Dwójki, który mówił również o obecnej sytuacji ETA, znajdującej się na "najsłabszej pozycji w historii".

W nagraniu audycji posłuchamy również o perspektywach rozbrojenia baskijskiej organizacji terrorystycznej, i na ile możliwe jest włączenie jej dawnych działaczy w proces polityczny.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Maciej Okraszewski (współpracownik tygodnika "Polityka")

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/gs

Czytaj także

Wschód-Zachód, czyli Unia dwóch prędkości

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 10:00
- Unia Europejska nie do końca oddaje to, czym Europa jest. Wspólnota ta powstała w sztucznych granicach wyznaczonych przez jałtański ład polityczny. Wydaje się, że mieszkańcy Europy Zachodniej przyzwyczaili się do podziału z czasów żelaznej kurtyny - powiedział w Dwójce Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawina błotna w Kolumbii. "Dramat bez końca"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 18:45
- Doświadczone przez tragedię miasto Mocoa zostało praktycznie zupełnie zniszczone. Jednak to niejedyne nieszczęście, jakiego doświadczają tutejsi mieszkańcy. To miejsce słynące z przemytu narkotyków, przemocy, porwań i napadów – podkreślił Bartłomiej Rabij.
rozwiń zwiń