Katar. Czarna owca na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 08:00
- Kraj ten nie pasuje do politycznej układanki na Bliskim Wschodzie, o której chciałyby decydować wyłącznie takie kraje jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie – powiedział Grzegorz Dziemidowicz.
Audio
  • Grzegorz Dziemidowicz o trudnych relacjach w Zatoce Perskiej (Puls świata/Dwójka)
Centrum Dohy, stolicy Kataru
Centrum Dohy, stolicy KataruFoto: Sven Hansche/Shutterstock.com

Były ambasador w krajach arabskich opowiadał w Dwójce o pogarszających się relacjach Kataru z państwami Zatoki Perskiej. Ich emanacją stała się zeszłotygodniowa decyzja przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu i Egiptu o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z władzami Kataru.

- Choć mówi się, że główną przyczyną takiej decyzji jest finansowanie przez Katarczyków organizacji terrorystycznych, to tak naprawdę chodzi o coś innego. Kraje regionu razi przede wszystkim fakt, że Katar nie tylko utrzymuje poprawne stosunki polityczne z Iranem – czyli rywalem świata arabskiego - ale także planuje współpracować z Teheranem w zakresie wydobycia gazu z cieśniny Zatoki Perskiej, łączącej oba kraje – dodał gość Dwójki.

Z nagrania audycji dowiemy się również, jaką rolę w politycznej nagonce na Katar pełni Al Dżazira, a także posłuchamy, jakie kraje chcą pełnić rolę mediatora pomiędzy skonfliktowanymi ze sobą państwami Zatoki Perskiej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Grzegorz Dziemidowicz (były ambasador w krajach arabskich, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/jp

Czytaj także

Wypędzeni z domu. Dramat Tatarów krymskich

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 08:00
– Ludzie giną i są zastraszani. Władze okupacyjne dążą do tego, by ludzie dobrowolnie opuszczali półwysep – mówił prof. Adas Jakubauskas, przewodniczący Związku Wspólnot Tatarskich na Litwie.
rozwiń zwiń